02.08.2014, 00:00

Realitné opachy: Mečiarov dar sa zmenil na najväčšiu hanbu mesta

V trinástej časti seriálu sa pozeráme na osud nedostavaného okresného úradu v Detve.

Písal sa rok 1996 a nejednému Detvanovi sa splnil sen. Vláda Vladimíra Mečiara delila po novom Slovensko a dočkala sa aj Detva. Z mestečka s bohatou históriou sa stalo okresné. A práve tu sa začína príbeh novej budovy okresného úradu, ktorý mal zmeniť komfort obyvateľov celého okresu. Ako to už v podobných prípadoch býva, mal. Mečiar dovládol, peniaze akosi došli a Detvanom zostal problém, ktorý nevedia vyriešiť už dlhých 17 rokov.

Máme okres, ideme na to
Okres máme, tak môžeme stavať jeho „srdce“. Asi taká bola hlavná myšlienka, ktorá stála pri zrode projektu nového okresného úradu. Tu možno podotknúť, že slovíčko nový nebolo namieste. Detva totiž nemala vhodnú administratívnu budovu, ktorá by vedela pokryť všetky potrebné úrady. Aj preto bol projekt okresného úradu vlastne logický. Ak k tomu pridáme aj to, že vtedajší primátor bol na strane správnej strany (rozumej vládnuceho HZDS), nestálo v ceste novému projektu takmer nič.

Stavať sa začalo celkom netypicky, s nástupom zimy. Základný kameň poklepali v decembri 1997, necelý rok pred novými parlamentnými voľbami. Nebola to jediná zvláštnosť. Úrad začali stavať, ako sa neskôr ukázalo, na nevysporiadaných pozemkoch. Ani to však nebránilo tomu, aby sa projekt začal realizovať. A nie len tak. Rozpočet bol na tú dobu štedrý. Počítal s preinvestovaním 55 miliónov slovenských korún. Odvážne vyzeral aj dátum kolaudácie nového centra okresu – jún 1999.

Ani Mečiar, ani úrad
„Mečiarov dar“ však po voľbách narazil. HZDS sa do vlády nedostalo a úrad nie a nie dostavať. „Keď som nastúpil do úradu (rok 1998, pozn. red.), práce ešte prebiehali. V roku 2002 však došli peniaze a práce sa zastavili,“ spomína pre HN na začiatok problémov primátor Detvy Ján Šufliarsky. Práve od tohto dátumu začalo mesto neúspešný boj o dokončenie stavby, ktorú podporovalo ministerstvo vnútra. To jej financovanie aj kvôli zrušeniu okresných úradov zastavilo. „Viackrát sme urgovali všetky okresné, krajské a neskôr obvodné úrady. Žiaľ, neúspešne,“ spomína primátor. List s pečiatkou Detvy dostávali pravidelne aj ministerstvá. „Viackrát sme kontaktovali všetkých ministrov vnútra,“ hovorí Šufliarsky. Budova zatiaľ chátrala a o jej budúcnosť vyjadril obavy aj primátor.

Podľa medializovaných informácií náklady na stavbu presiahli rozpočet o vyše 10 miliónov slovenských korún. Ak by ju chceli dostavať, potrebovali by ďalších najmenej 1,5 milióna eur. Suma by pritom nebola konečná, keďže pozemky nepatria mestu, na ich nákup by Detva potrebovala ďalších minimálne 330-tisíc eur.