30.11.2015, 00:00

Nájomníci majú smolu. Vláda posiela milióny na diaľnice

Peniaze pre nájomníkov v reštituovaných bytoch presunuli. Samospráva sa pridlho spoliehala na dohodu.

Nájomníci majú smolu. Vláda posiela milióny na diaľnice

Balík 25 miliónov eur mení svoj cieľ. Pôvodne mal vyriešiť problém nájomníkov z reštituovaných bytov, nakoniec ho však ministerstvo dopravy využije na diaľnice. Rezort argumentuje tým, že samosprávy prostriedky nečerpali. „Obce, kde boli vydané rozhodnutia o nároku na náhradné byty, nepredložili žiadosti na poskytnutie dotácií,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.


Čítajte viac: Byty nie sú, budú diaľnice


Meškajú, lebo sa nedohodli

Presunutie miliónov už odklepla aj vláda. Peniaze boli pritom v roku 2014 určené na zabezpečenia nového bývania pre ľudí žijúcich v bytoch s regulovaným nájomným. Problém netrápil ani tak nájomníkov, ako samotné obce. Po roku 2016 totiž budú musieť platiť rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Na klasický trojizbový byt tak napríklad Bratislava bude musieť doplácať mesačne asi 400 eur. V hlavnom meste je pritom podaných 580 žiadostí o nové byty.

Hoci sa o probléme vie už dlho, do roku 2014 sa dokopy nič nedialo. Bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorého v novembri 2014 vystriedal Ivo Nesrovnal, priznáva nečinnosť. „Pridlho sme sa spoliehali na to, že sa nám podarí dohodnúť s ministerstvom dopravy na finančnej kompenzácii namiesto výmeny za nové byty,“ hovorí Ftáčnik a dodáva, že nedostatok politickej vôle na dosiahnutie dohody si uvedomili až koncom roka 2013.

Málo peňazí pre Bratislavu

Zástupca nájomníkov Juraj Kliment hovorí, že prístup samosprávy je roky konzistentný:„Dá sa charakterizovať ako nezáujem o občana.“ Podľa neho je situácia v tomto roku podobná ako v roku roku 2014 a peniaze sa nečerpajú. Bývalé aj súčasné vedenie Bratislavy hovorí, že problémom je hranica 1000 eur na štvorcový meter bytu.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.