30.11.2015, 00:00

Nájomníci majú smolu. Vláda posiela milióny na diaľnice

Peniaze pre nájomníkov v reštituovaných bytoch presunuli. Samospráva sa pridlho spoliehala na dohodu.

Balík 25 miliónov eur mení svoj cieľ. Pôvodne mal vyriešiť problém nájomníkov z reštituovaných bytov, nakoniec ho však ministerstvo dopravy využije na diaľnice. Rezort argumentuje tým, že samosprávy prostriedky nečerpali. „Obce, kde boli vydané rozhodnutia o nároku na náhradné byty, nepredložili žiadosti na poskytnutie dotácií,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.


Čítajte viac: Byty nie sú, budú diaľnice


Meškajú, lebo sa nedohodli

Presunutie miliónov už odklepla aj vláda. Peniaze boli pritom v roku 2014 určené na zabezpečenia nového bývania pre ľudí žijúcich v bytoch s regulovaným nájomným. Problém netrápil ani tak nájomníkov, ako samotné obce. Po roku 2016 totiž budú musieť platiť rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Na klasický trojizbový byt tak napríklad Bratislava bude musieť doplácať mesačne asi 400 eur. V hlavnom meste je pritom podaných 580 žiadostí o nové byty.

Hoci sa o probléme vie už dlho, do roku 2014 sa dokopy nič nedialo. Bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorého v novembri 2014 vystriedal Ivo Nesrovnal, priznáva nečinnosť. „Pridlho sme sa spoliehali na to, že sa nám podarí dohodnúť s ministerstvom dopravy na finančnej kompenzácii namiesto výmeny za nové byty,“ hovorí Ftáčnik a dodáva, že nedostatok politickej vôle na dosiahnutie dohody si uvedomili až koncom roka 2013.

Málo peňazí pre Bratislavu

Zástupca nájomníkov Juraj Kliment hovorí, že prístup samosprávy je roky konzistentný:„Dá sa charakterizovať ako nezáujem o občana.“ Podľa neho je situácia v tomto roku podobná ako v roku roku 2014 a peniaze sa nečerpajú. Bývalé aj súčasné vedenie Bratislavy hovorí, že problémom je hranica 1000 eur na štvorcový meter bytu.

Súvisiace články