11.06.2014, 00:00

Nemocnice riadia lekári, nie ekonómovia

Rozhovor. Generálny riaditeľ Hartmann-Rico Ľubomír Páleník pre Hospodárske noviny:

Dlh zdravotníckych zariadení už presiahol v tomto roku hranicu tristo miliónov eur a stále sa zvyšuje. O tom, kde sa v slovenských nemocniciach najviac plytvá peniazmi resp. kde majú najväčšiu možnosť ušetriť pre HN porozprával Ľubomír Páleník, generálny riaditeľ spoločnosti Hartmann-Rico.

Analyzovali ste viaceré nemocnice na Slovensku aj v Česku. Kde najčastejšie plytvajú?

Plytvanie je silné slovo. Skôr by som hovoril o neefektivite. Napríklad, kým výrobca sa stará o to, aby sa najviac využívali jeho zariadenia, a meria ich efektivitu, nemocnica to nesleduje. Pochopiteľne, pre lekárov je najdôležitejšia liečba pacienta. Neriešia, za akú cenu a či by sa to nedalo urobiť ekonomickejšie, keby napríklad na sálach pracovali organizovanejšie alebo im chodili predpripravené operačné sety a podobne. To by malo byť úlohou vedenia nemocnice a odborných pracovníkov, ktorí majú na starosti jej hospodárenie.

Neefektívne sa teda míňa čas a zdravotnícky materiál v nemocniciach?

Presne. Nevyužívajú efektívne ani zariadenia, ktoré majú a zbytočne investujú. Majú napríklad pocit, že každé oddelenie by malo mať svoje operačné sály. Pritom efektívnejšie je mať centrálne sály. Aj tie však treba vedieť využívať. Našimi meraniami sme zistili, že niektoré nemocnice ich využívajú len na 17 percent. A pritom tam mali žiadosti ortopédie a gynekológie, že potrebujú ďalšie sály.

Čím to podľa vás j

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.