03.12.2015, 00:00

Kvóty sme poslali na súd

Vláda včera oficiálne podala na súdny dvor EÚ žalobu kvôli kvótam.

Slovenský premiér Robert Fico sa môže stať večnou súčasťou všetkých učebníc európskeho práva. Ak jeho zámer vyjde, súdny spor „Slovensko proti Rade Európskej únie“ by sa mohol stať legendou a jedným zo zásadných rozhodnutí pre všetkých študentov európskeho práva. Včera totiž Slovensko oficiálne odoslalo žalobu proti Rade EÚ, v ktorej namietame systém povinného prerozdeľovania imigrantov do všetkých krajín Európskej únie.

Veľmi malé šance

V septembri sa na pôde Rady Európskej únie rozhodlo, že členské krajiny si medzi sebou rozdelia 120 tisíc utečencov, väčšinou z Grécka a Talianska. Proti tomu sa už pri hlasovaní postavilo Slovensko, Česko, Maďarsko a Rumunsko, Fínsko sa pri hlasovaní držalo. To ale nestačilo, rozhodnutie prešlo kvalifikovanou väčšinou. Slovensko však svoj boj nezabalilo, premiér Robert Fico okamžite avizoval žalobu, ktorou tento „diktát Bruselu“ napadne. „Žiadame, aby súd rozhodnutie o zavedení povinných kvót vyhlásil za neplatné a Rada bola zaviazaná na náhradu trov,“ povedal včera Fico.

Podľa viacerých odborníkov na európske práv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.