"V boji medzi rasami nie je prímerie. Ak ste nútený brániť seba a svoj národ, musíte byť nemilosrdný." Aj tento Hitlerov výrok sme v upravenej podobe podstrčili do diskusie.
Západná civilizácia a s ňou aj Slovensko čelí momentálne viacerým závažným problémom. Konflikt na Ukrajine a zhoršené vzťahy s Ruskom, Islamský štát a hrozba terorizmu, grécka kríza a najnovšie aj eskalujúca utečenecká kríza. To všetko spoločnosť traumatizuje a vytvára vhodné podhubie pre šírenie radikálnych myšlienok.
Na portáli The Independent sa prednedávnom objavil článok, v ktorom jeho autor vyskúšal zaujímavý "sociálny experiment". Vzal výroky nacistickej protižidovskej propagandy, slovo Žid nahradil slovom migrant a takto upravené výroky potom pridával do diskusií pod článkami o utečencoch
My sme sa tým nechali inšpirovať a rozhodli sme sa vyskúšať veľmi podobnú metódu. Na Facebooku sme si založili falošný profil, cez ktorý sme do diskusií o utečencoch a moslimoch pridali niekoľko „nášľapných mín“. A už sme len čakali, čo sa bude diať.
Cieľom bolo overiť náklonnosť ľudí na primitívnu propagandu, podobnú tej, akú používali nacisti proti Židom.
Hitler aj Goebbels
Dva z výrokov, ktoré sme prispôsobili na dnešnú situáciu, pochádzajú od samotného Adolfa Hitlera.
"Ten, kto verí, že sa môže dohodnúť s parazitom, je ako strom, ktorý si myslí, že bude prosperovať z dohody s mišpuľou,“ povedal na adresu Židov Hitler.
Druhý nami použitý Hitlerov výrok znie: "V boji medzi rasami nie je prímerie. Ak ste nútený brániť seba a svoj národ, musíte byť nemilosrdný."
Čítajte aj: Všetci moslimovia sú teroristi a zaslúžia si našu nenávisť. Alebo aj nie
"Židovstvo podkope všetkých ľudí a každý štát, ktorý infiltruje. Kŕmi sa ako parazitický a kultúru-ničiaci červ v hostiteľovi. Rastie a rastie ako plevel v štáte, komunite a rodine, a všade napáda krv ľudstva." Tento výrok Hermanna Essera, nacistického politika a novinára, zožal najväčší "úspech".
Xenofóbia má potenciál
Priama reakcia bola iba jedna, aj to výsmešná. S lajkami to však bolo ináč. Desiatky palcov hore, ktoré naše príspevky obdržali, svedčia o náchylnosti ich autorov na nacistickú propagandu.
Snáď to ale nie je až také zlé ako u našich západných susedov. Spravodajský portál týden.cz sa Čechov spýtal, či by volili Adolfa Hitlera, ak by sľúbil, že Európu zbaví utečencov. V ankete Hitlerovi dalo hlas až 55 percent ľudí. Portál po kritike anketu stiahol, ale s priloženým screenshotom o nej informuje web Mediahub.cz.
Analytička Oľga Gyárfášová z Inštitútu pre verejné otázky sa nedomnieva, že xenofóbia je v slovenskej spoločnosti na vzostupe. Ale jedným dychom dodáva, že "xenofóbia má v každej spoločnosti istý potenciál, ktorý sa môže za istých okolností viac alebo menej mobilizovať a prejavovať." Podľa Gyárfášovej je xenofóbia dnes viac na očiach, lebo tu je dominantná téma, na ktorej sa prejavuje. "Navyše, je aj politicky inštrumentalizovaná a prevládajúci politický diskurz ako keby dával ľuďom najavo, že je spoločensky akceptovaná a oprávnená," dodáva analytička.
Faktor, ktorý podľa analytičky Oľgy Gyárfášovej dnes xenofóbiu zviditeľňuje, je internet: "Na prejavenie negatívneho až nenávistného postoja k migrantom alebo akýmkoľvek cudzincom stačí jeden, navyše anonymný klik."
Podobnosť medzi nacistickým Nemeckom a súčasným Slovenskom z hľadiska xenofóbie analytička nevidí. "Je veľmi príťažlivé vidieť takéto paralely, nemali by sme však iba povrchne zovšeobecňovať, ale pomenovať, v čom sú. Na jednej strane áno – narába sa s emocionálnym a účinným delením na „my“ a „oni“. Na druhej strane je tu oveľa viac rozdielov," vyjadrila sa. "Podstatný vidím v tom, že sme demokratická spoločnosť, čo je zárukou spätnej väzby i polyfónie hlasov, ktorými spoločnosť hovorí," uzatvára Gyarfášová.