09.11.2014, 01:07

Raper Ego sa vyjadril ku kauze: Piešťany majú skvelé cétečko

Po piatich dňoch od prepuknutia kauzy piešťanského CT prístroja prehovoril jeden z členov správnej rady piešťanskej nemocnice. Raper Michal Straka známy pod umeleckým menom Ego považuje za hlavné, že nemocnica má kvalitné "cétečko"."V piešťanskej nemocnici je skvelé cétečko a nemá zmysel porovnávať ho so zastaraným zariadením z roku 2007," povedal v krátkom videu na portáli YouTube.

Straku nominovalo do správnej rady ministerstvo zdravotníctva, no po odstúpení šéfky rezortu Zuzany Zvolenskej bol aj s ostatnými nominantmi vymenený. "Moja funkcia sa týmto naplnila a nemal som z toho ani cent," dodal Straka.

Zvolenskej nástupca Viliam Čislák považuje konanie správnej rady za zlyhanie. Chyba podľa ministra nastala, keď nominanti štátu neinformovali rezort zdravotníctva o problémoch s nákupom dostatočne skoro. Keď sa totiž ministerstvo pýtalo na problémy s nákupom, o ktorých rezort informovali zamestnanci nemocnice listami, nominanti štátu povedali, že je všetko v poriadku.

Podstatou celej kauzy bol predražený nákup CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Zariadenie, ktoré kúpila piešťanská nemocnica za 1,6 milióna eur, obstarala v máji tohto roka Nemocnica Havlíčkův Brod za 540-tisíc eur. Vedenie nemocnice v Piešťanoch pritom v roku 2012 tender zrušilo. Vtedy vysúťažený prístroj bol o 600-tisíc eur lacnejší.

Čislák sa nechce k prípadu podozrivého nákupu podrobnejšie vyjadrovať, chce si počkať na analýzy a výsledky vyšetrovania Generálnej prokuratúry, Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu SR.