23.06.2015, 18:59

Exkluzívne: Koalícia "mladých pušiek" by porazila aj Sieť. Má však problém (+graf)

Spojenectvo mladých pušiek, ako prezývajú Igora Matoviča, Richarda Sulíka a Daniela Lipšica, by im vynieslo pozíciu pravicového lídra.

Trojkoalícia v zložení OĽaNO, SaS a Nova by vo voľbách získala 14,9 percenta hlasov a skončila na druhom mieste za dlhodobo najsilnejším Smerom-SD. Vyplýva to z výsledkov neverejného prieskumu agentúry Focus, ktorý si dala vypracovať Sulíkova SaS.

Ide už o tretí prieskum, kde respondenti odpovedali na otázku, ako by volili v prípade, že by spomínané pravicové strany išli do volieb spolu. Práve v poslednom májovom prieskume získala koalícia najväčší počet hlasov (predtým 14,1 a 14 percent).

Hľadá sa líder

Keďže najsilnejšie opozičné strany (Sieť a KDH) sa v prieskumoch pohybujú okolo hranice 10 percent, mohli by čísla trojkoalície naznačovať, že spolupráca pred voľbami je už hotová vec.

Šéf SaS Richard Sulík si však kladie podmienku, ktorá doteraz nebola splnená. "Stále hľadáme silného lídra, ktorý by sa po voľbách mohol stať premiérom," povedal Sulík s tým, že jedna osoba už jeho ponuku odmietla. "Ak ho nenájdeme, pôjdeme do volieb sami."

Koalícia za každú cenu

Líder najsilnejšieho subjektu z pravicovej trojky Igor Matovič práve kvôli Sulíkovmu postuju vidí ako reálnejšiu možnosť iba dvojkoalíciu s Lipšicovou konzervatívnou stranou Nova. "My urobíme všetko pre to, aby na Slovensku nevládla banda zlodejov," hovorí Matovič.

Jeho predstava o koalícii je iná, ako v prípade liberálov. Podľa Matoviča by na čele kandidátky mala byť desiatka silných osobností mimo politiky. "Nebudú to však ľudia kalibru Kisku a Radičovej, takých tu už nemáme," dodal Matovič.

Šéf agentúry Focus Martin Slosiarik vidí šance rodiacej sa trojkoalície reálne. "Pomohol by im silný líder, ktorý by dokázal pritiahnuť nových voličov." Podľa Slosiarika totiž väčšinu hlasov nového subjektu tvoria práve súčasní voliči OĽaNO, SaS a strany Nova.

Súvisiace články