24.11.2013, 01:38

Rómovia sú paraziti a Tiso jediný prezident. Taký je nový župan

Marian Kotleba bol na čele protirómskych pochodov a čelil niekoľkým obvineniam z trestných činov.

Marian Kotleba do politického pôsobenia vstúpil v roku 2003, kedy sa stal vodcom Slovenskej pospolitosti. Tá oslavovala klérofašistický slovenský štát. Strana bola neskôr zrušená, pretože jej politická činnosť bola v rozpore s ústavou. 

Marian Kotleba čelil niekoľkým obvineniam z trestných činov. Počas svojho prejavu pri príležitosti 70. výročia založenia Slovenského štátu chcel "otestovať demokraciu v praxi" a zakričal "na stráž!". Zadržala ho polícia a bol obvinený z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Bratislavská okresná prokuratúra stíhanie zastavila. 

Video s prejavom, po ktorom zasahovala polícia. Na YouTube je pridaný pod profilom Slovenskej pospolitosti. Vo videu velebí prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa ako "jediného skutočného prezidenta" a vyzýva svojich priaznivcov, aby prezidentské voľby odignorovali. Po týchto slovách prichádza pozdrav "na stráž," následné zatknutie Kotlebu už v zázname chýba. 

Počas kampane v župných voľbách v roku 2009 Kotleba na letákoch hlásal, že "odstráni nespravodlivé zvýhodňovanie nielen cigánskych parazitov." Prokurátor ho obžaloval z hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Súd však stíhanie zastavil. 

Kotleba bol na čele niekoľkých protirómskych pochodov. V roku 2009, počas pochodu v Šarišských Michaľanoch, musela zasahovať polícia. Rómov označuje za parazitov a genocídu Židov nazýval takzvaný holokaust. Slovenské národné povstanie pomenoval puč a partizánov ako banditov. 

Zásah polície v Šarišských Michaľanoch

Kúpil pozemok v blízkosti rómskej osady v Krásnej Hôrke. Na pozemku pod hradom stojí sedem načierno postavených domov s rómskymi rodinami. Kotleba sa opakovane vyhrážal, že ich nechá zrovnať so zemou buldozérmi.

Kotleba vyzýva na nápravu pod hradom Krásna Hôrka

Dúhové pochody považuje Marian Kotleba za manifestáciu úchylnosti. 

Súvisiace články