12.02.2015, 17:29

Tisíce Slovákov sa chcú vyhnúť vojne. Vystrašil ich Fico a Ukrajina

Slováci začali úradom hromadne oznamovať, že v prípade vojny nebudú bojovať. Nechcú sa zbraňou v ruke zabíjať ľudí.

Od začiatku roka túto možnosť využilo viac ako 12-tisíc mužov. V minulých rokoch to pritom urobilo len pár desiatok obyvateľov, informoval denník Pravda.

Slovensko má síce už roky profesionálnu armádu, branná povinnosť ale nezanikla a v prípade vojnového konfliktu by štát mohol povolať mužov do zbrane. Tomu sa môžu Slováci vyhnúť, ak úradom vopred zašlú oznámenie, že mimoriadna služba je v rozpore s ich svedomím alebo náboženským vyznaním.

V takom prípade by počas vojny títo občania napríklad pomáhali pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo civilnej ochrane obyvateľstva.

72-ročný muž sa bojí tiež

K odopretiu takzvanej mimoriadnej služby vyzývali aktivisti na sociálnych sieťach. Opierali sa aj o skoršie vyhlásenie premiéra Roberta Fica, že v súvislosti so situáciou na Ukrajine hrozí vypuknutie konfliktu veľkých rozmerov.

"V posledných týždňoch sme dostali stovky vyhlásení. Kvôli udalostiam na Ukrajine sa začala šíriť panika, že budú musieť narukovať aj naši muži. Začali nám hromadne posielať vyhlásenie, že im ich svedomie bráni bojovať. Ozval sa nám dokonca 72-ročný muž, na ktorého sa už branná povinnosť nevzťahuje," opísal situáciu Ján Sloboda z oddelenia obrany štátu na Okresnom úrade v Banskej Bystrici.

Spomínané vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby môžete zaslať úradom v roku, kedy vám vznikla branná povinnosť, a neskôr už iba v januári každého roka. Oznámenie možno vykonať len v čase mieru, kedy nehrozí napríklad vyhlásenie vojny. Svoje rozhodnutie môžu slovenskí muži neskôr odvolať. Ak by sa ale v budúcnosti chceli mimoriadnej službe znova vyhnúť, úrady im to už neumožnia.

Rapídny nárast

Slovenské ministerstvo obrany odmietlo robiť predčasné závery. Nechcelo komentovať možné ohrozenie štátu ani prípadnú zmenu zákona, hoci sa mimoriadnej službe v armáde hodlajú vyhnúť tisíce mužov. V rokoch 2006 až 2014 pritom takýchto prípadov bolo len 53.

Predstaviteľom Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska sa vo štvrtok po maratóne rokovaní podarilo dospieť k dohode o zastavení bojov medzi vládnymi silami a separatistami. Prímerie by malo malo platiť od noci zo soboty na nedeľu (viac o prímerí tu).