30.01.2014, 13:29

Navrhujeme výrazné zmeny v súdnictve, vyhlásil Fico

Premiér Robert Fico (Smer-SD) a minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) predkladajú na verejnú diskusiu sériu návrhov, ktoré by viedli k výrazným zmenám v práci sudcov. Realizácia týchto opatrení si bude vyžadovať aj ústavné zmeny, preto o nich chcú rokovať tak s opozíciou, ako aj s „ľuďmi z praxe“. Na dnešnej spoločnej tlačovej konferencii to uviedol Robert Fico a Tomáš Borec.

Jeden z návrhov hovorí o realizácii bezpečnostných previerok pre všetkých 1 400 sudcov, ďalší o oddelení funkcie predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu SR. O spôsobe voľby predsedu Súdnej rady je podľa Roberta Fica potrebné rokovať, v konečnom dôsledku by však nemalo ísť o jednoduchú voľbu predsedu členmi rady.

Ústavné zmeny
Na realizáciu týchto návrhov budú potrebné ústavné zmeny. Robert Fico nevylúčil ani to, že môže dôjsť aj k zmenám v samotnej Súdnej rade. "Na to je však potrebná dohoda s opozíciou,“ upozornil. „Neverím, že by sme nenašli spoločnú reč, pokiaľ ide o súdnictvo," zdôraznil. Problematické z hľadiska týchto rokovaní by podľa neho mohlo byť, ak by išlo o posilnenie právomocí ministra spravodlivosti. „O to však nepôjde," povedal s tým, že cieľom nie je narušiť rovnováhu moci, ale pomôcť "vyčistiť" sudcovský stav.

„Sú to návrhy, nechceme ich v NR SR presadiť silou. Chceme počuť aj názor opozície, aj ľudí z praxe. Privítal by som, aby nejaká miera dohody vznikla aj v prostredí spravodlivosti," vyhlásil premiér. "Vážim si sudcov, ktorí vykonávajú činnosť v súlade so zákonom. Ale musíme sa zbaviť tých, ktorí do justície nepatria," podčiarkol Robert Fico.

Dodal, že za 21 rokov existencie Slovenskej republiky sa urobilo veľa pre upevnenie nezávislosti sudcovského stavu. „Ale zodpovedá čistota a dôveryhodnosť súdnictva tomu, čo bolo za posledných 21 rokov urobené pre tento stav? Nie," konštatoval premiér. „Tu sa niečo urobilo pre justíciu, vytvorili sa formálne aj materiálne podmienky. Sudcovia majú zvýhodnenia, o ktorých sa ostatným môže iba snívať. Máme ambíciu oddeliť statočných a dôveryhodných sudcov od tých, čo k nim nepatria," dodal.

Sme toho názoru, že každý jeden sudca na Slovensku, a je ich 1400, bude musieť prejsť previerkami. Chceme zadať úlohu pracovnému tímu, aby našiel mieru spolupráce medzi NBÚ a Súdnou radou. Nechcem hovoriť o štandardných bezpečnostných previerkach," povedal premiér, podľa ktorého by mala mať v konečnom dôsledku právomoc rozhodnúť, či sudca spĺňa, alebo nespĺňa podmienky previerky, Súdna rada.

Borec pripravil opatrenia
Tím, ktorý bude pracovať na legislatívnej forme jednotlivých návrhov, ako aj rokovania s opozičnými predstaviteľmi, sudcami a ďalšími ľuďmi z prostredia justície bude mať na starosti minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Ten pripravil aj sériu doplňujúcich opatrení, ktoré na jednej strane posilňujú právomoci predsedov súdov, na druhej strane zvyšujú zodpovednosť sudcov. Podľa Boreca by možnosť práce doma mala byť povoľovaná len predsedom súdu a len výnimočne. Počet dní, ktoré musí sudca odpracovať na to, aby mu vznikol nárok na trinásty a štrnásty plat by sa mal podstatne zvýšiť. „Chceme zaviesť aj zvýšenie možnosti kontrolného mechanizmu pri práceneschopnosti sudcov,“ povedal Borec. Sociálna poisťovňa by mala byť povinná na požiadanie predsedu súdu preveriť zdravotný stav sudcu, ktorý je práceneschopný.

Minister spravodlivosti chce presadiť aj zvýšenie priamej zodpovednosti sudcu za škody spôsobené zo subjektívnych dôvodov. Ak napríklad Európsky súd pre ľudské práva, alebo Ústavný súd konštatuje prieťahy v konaní, časť spôsobenej škody by mala byť sudcovi zosobnená.