18.06.2015, 00:00

Nepatrím žiadnej politickej strane

Nový predseda Najvyššieho kontrolného úradu Karol Mitrík v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Najvyšší kontrolný úrad by mal ísť vzorom v hospodárení. No pri pohľade na sídlo v budove, ktorá kapacitne prevyšuje NKÚ trikrát, sa v nás miešali rôzne dojmy. „Celá budova úradu nepatrí, delíme sa aj s ďalšími organizáciami,“ upokojuje nás nový predseda NKÚ Karol Mitrík. Prekvapení pevným stiskom ruky a Mitríkovou výškou sme si sadli do kancelárie a pustili sa do reči.

Vy ste už v roku 2012 kandidátom na šéfa NKÚ boli. Vtedy aj so širokou podporou opozície, no neúspešne. O tri roky nato ste sa šéfom stali, no z opozície vás podporoval len Pavol Frešo. Nie je to málo?

Keď som končil v Slovenskej informačnej službe, hovorilo sa o voľbe šéfa NKÚ. Bol som sa ponúknuť vtedajšiemu vedeniu SDKÚ, že by som to zobral. Ukázalo sa však, že v tom čase som bol politicky nepriechodný a Ľudová platforma mala iné predstavy, takže som sa stiahol do súkromnej sféry. Keď za mnou potom prišiel pán Frešo, samozrejme som to zvažoval, no napokon som sa rozhodol. Niekedy totiž musíte nastaviť hruď. Ja mám vnútro čisté, takže nezáleží na tom, či mám podporu 50 ľudí.

Stále ste však kandidátom jedného zástupcu zo 150.

Ja už politiku vnímam trochu okrajovo. Keďže som bol istý čas aj priamym aktérom, tak viem, že politika je niekedy aj davová psychóza v zmysle, keď sa nepridáš k nám, si proti nám všetkým. No voľba šéfa NKÚ o tom nie je. Ja som ponúkal svoju profesionalitu, za ktorou si stojím. Moja životná história hovorí sama za seba.

Existuje však také nepísané pravidlo, že post šéfa NKÚ by mal patriť opozícii. Vníma vás súčasná opozícia ako svojho kandidáta, máte jej podporu?

Otázka už dnes takto nestojí. Šéf NKÚ nie je opozičný ani koaličný, v prvom rade musí byť nestranný. Ja mám vzhľadom na môj vek a moje skúsenosti výhodu v tom, že sa necítim viazaný na jednu ani na druhú stranu. To znamená, že budem postupovať na základe môjho svedomia, a nie tak, ako by si politické špičky želali.

Asi pred dvoma týždňami vyšiel prieskum, v ktorom sa ľudia vyjadrili, že vás skôr vnímajú ako kandidáta strany Smer-SD.

To je možné, veď ja som už v minulosti vyhlásil, že bez podpory Smeru nie je možné zvoliť žiadneho kandidáta. Už dnes neskúmam, od koho bolo tých 82 hlasov, pre mňa je dôležité, že som bol legitímne zvolený a budem svoju funkciu zastávať bez vplyvu vonkajších síl. To, čo zistí NKÚ, patrí verejnosti. Tohto sa budem držať a som si istý, že takýmto spôsobom neurobím chybu.

V akom stave ste pred dvoma týždňami našli NKÚ?

Prišiel som na zavedený úrad, ktorý je na profesionálnej úrovni a ktorý spĺňa medzinárodné krité

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.