26.01.2016, 00:00

Liečba zdravotníctva sa odkladá

Nový zdravotnícky systém má Slovensku ušetriť milióny. Napriek politickým deklaráciám chýba vôľa.

Lepšie investované milióny, a teda kvalitnejšia zdravotná starostlivosť. Aj to by mal v budúcnosti priniesť nový zdravotnícky systém, po ktorom volá väčšina oslovených politických strán, ktoré sa v marci pobijú o kreslá v parlamente. Slovenskí pacienti na podobnú zmenu čakajú už viac než 20 rokov. Rezort zdravotníctva pod vedením Smeru-SD tvrdí, že prišla v januári. Skutočnosť však až taká chvályhodná nie je. „Je to len prázdna deklarácia pred voľbami. V realite sa nič revolučné stále nezaviedlo,“ ozrejmil výkonný riaditeľ Health Policy Institute Tomáš Szalay.

Už včera bolo neskoro

Reč je o systéme DRG. Pod touto skratkou sa ukrýva množstvo dôležitých vecí, ktoré by mohli pomôcť vyliečiť naše zdravotníctvo. Výskumníci z Yale University ešte začiatkom 80. rokov hľadali odpoveď na otázku, ako ohodnotiť produkt, ktorý ponúkajú nemocnice. A vymysleli aj systém financovania zdravotnej starostlivosti, ktorý je založený práve na hodnotení jej kvality. Odvtedy ich nápad prebrali takmer všetky vyspelé krajiny sveta. Slovensko sa k nim podľa analytikov zatiaľ nepridalo. „Implementácia systému DRG je nevyhnutná. Už včera bolo neskoro,“ opísal stav núdze analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Dušan Zachar. Od januára systém síce beží, ale len v skúšobnom režime, ktorý by mal potrvať jeden rok. „Niektorí odborníci však poukazujú na riziko, že toto prechodné obdobie sa môže predĺžiť o ďalší rok,“ dodal s tým, že nemocniciam sa už zvýšili administratívne náklady, ale reálne platby zo systému preto tak skoro neuvidia. Slovensko pritom kúpilo časom overený nemecký model DRG. A pôvodne ho plánovalo spustiť už v roku 2013.

Problém pre štát

Hoci si rezort predostrel ambiciózny cieľ, nedisponuje dostatočne kvalifikovanými ľuďmi, ktorí by ho dokázali naplniť, hovorí Szalay. „Systém funguje ako zrkadlo. Ukázal by nám, čo nemocnice naozaj robia. A to nemusí vyhovovať každému,“ povedal s tým, že ak by sa napríklad ukázala ich neefektívnosť, problém by mali najmä veľké štátne nemocnice, ktoré sa v dlhoch topia aj bez tohto systému. „Tomu sa štát bude snažiť aj v rámci DRG predísť. Preto existuje riziko opätovného zvýhodňovania štátnych nemocníc,“ ozrejmil Zachar

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.