16.03.2015, 10:47

Procházkova Sieť padla. V prieskume sa objavili nové pravicové strany

Smer by podľa prieskumu MVK stratil väčšinu v parlamente. Nová strana Skok! predbehla Lipšicovu Novu.

Do parlamentných lavíc by podľa aktuálneho prieskumu agentúry MVK zasadli poslanci zo siedmich politických strán. Najviac zástupcov by mal Smer-SD, ktorý by získal 70 mandátov. V prieskume mu dalo hlas 38,8 percenta opýtaných.

Na druhom mieste skončilo KDH s 11,5 percentami, ktoré by tým pádom disponovalo 21 poslaneckými kreslami. Sieť (7,8 percenta) a OĽaNO (7,7 percenta) by mali zhodne po 14 zástupcov.

Procházkova strana výrazne stratila. V posledných prieskumoch sa pohybovali jej preferencie okolo 12 percent. Líder Siete si pritom verí, že voľbách presiahne 20-percentnú hranicu.

Šéf agentúry MVK Pavel Haulík vidí za klesajúcou podporou Siete nedostatočnú komunikáciu strany v poslednom období. "Preferencie by som prirovnal k ohňu, ktorý treba udržiavať. A to Procházka prestal robiť," vysvetlil pre HNonline Haulík.

Na Sieť pôsobia negatívne aj nepriame faktory. Ľudia podľa Haulíka prestali veriť, že táto strana je projektom, ktorý dokáže konkurovať vládnemu Smeru.

Voliči strany Most–Híd by do parlamentu delegovali 12 zákonodarcov (7,1 percenta), Strana maďarskej komunity by mala 10 členov (5,4 percenta) a deväť poslancov by mala SNS (5,1 percenta).

Brány Národnej rady SR by neprekročili v súčasnosti parlamentné strany SDKÚ-DS (3,5 percenta) a SaS (2,6 percenta).

V prieskume sa objavili aj dve nové pravicové strany. Strana Skok!, za ktorou stojí bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov, získala v prieskume 2,1 percenta a tesne predbehla stranu Daniela Lipšica. Šanca Evy Babitzovej získala len 0,4-percentnú podporu voličov. "Miškov má výrazne profesionálnejšiu kampaň ako Šanca. Ak chce tento subjekt uspieť, mal by predstaviť známe tváre," dodal Haulík.

Prieskum sa uskutočnil 3. až 10. marca na vzorke 1106 ľudí, ktorí odpovedali na otázku, komu by dali svoj hlas v prípade, ak by sa voľby do NR SR konali už dnes. Volieb by sa určite nezúčastnilo deväť percent opýtaných a ďalších 22,2 percenta nevedelo, či by sa zúčastnili, respektíve koho by v nich podporili.