15.02.2016, 00:00

Odkladať problém školstva je arogantné

Smer má pomýlenú ideológiu, chce vybrať čo najviac daní a potom ich veľkoryso rozdávať, hovorí Richard Sulík.

Odkladať problém školstva je arogantné

Učiteľom by zvýšil platy, no zároveň by prišiel s reformou školstva. Napríklad by dal viac slobody školám, aby rozhodovali o platoch. Na Smere oceňuje, že znižuje deficit a stavia sa proti kvótam na utečencov, no do vlády by s ním nešiel, hovorí predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

Nemáte niekedy pocit, že ste si pomýlili voľby, lebo tie nemecké budú až na budúci rok?

V nich neplánujem kandidovať, aj keby to bolo možné, takže určite som si nič nepomýlil.

Narážam na to preto, lebo veľakrát kritizujete nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú.

Som europoslanec.

Nemecká politika by mala byť agendou nemeckých politikov.

Pokiaľ nemecká politika tak výrazne vplýva na európske dianie, tak rozhodne nesmie byť a zostať len nemeckou agendou. Keď ide Európska únia vyjednávať s Tureckom o zatvorení hraníc a utečeneckej kríze, tak kto ide vyjednávať? Chodí tam pani Merkelová. Netreba sa preto tváriť, že ide len o vnútornú nemeckú záležitosť.

Nedávno ste zverejnili video, na ktorom nepoviete jediné slovo po slovensky. Prečo ste tam dali len zábery z nemeckých televízií? Je to signál pre voličov, že sa za nich bijete?

Presne tak.

Je to také sulíkovské chránime Slovensko?

Chránime Slovensko mi už ide príliš do toho nacionalistického. Záujmy Slovenska treba v zahraničí, obzvlášť v Bruseli, aktívne obhajovať. Nech si nikto nemyslí, že to je spolok ľudomilov, ktorý teraz len čaká, ako pomôže Slovensku. Na európsku politiku reálne doplácame. Toto video som zostavil preto, aby voliči videli, že som schopný obhajovať ich záujmy v zahraničí.

Nezaniká kvôli tomu, že dávate do popredia tieto témy, vaša ekonomická agenda?

Máme aj veľa videí, ktoré sa venujú ekonomickým témam. Na jednom napríklad vysvetľujem, že jedna miliarda eur, ktorú ide premiér Robert Fico použiť na tretí sociálny balíček, a ktorý musel najskôr ľuďom odňať, že sa dá použiť lepším spôsobom. Teraz som zverejnil ďalšie video, ktoré sa venuje Slovensku.

Netajíte sa tým, že vaším cieľom je vystriedať Roberta Fica a zostaviť pravicovú vládu. Je tu stigma rozpadu Radičovej vlády. Sú tie jazvy už zahojené a vedeli by to si s inými pravicovými stranami už nájsť spoločnú reč?

Hlavní aktéri sporu sú predsa už mimo slovenskej politiky. Neobávam sa preto ďalších sporov. Dnes sme navyše strana, ktorá je omnoho skúsenejšia. Podstata veci je, že do parlamentných volieb, ktoré budú piateho marca, sme všetci konkurenti, dovtedy bojujeme každý samostatne. Vyjednávania sme schopní viesť počnúc šiestym marcom.

Ak predpokladáme, že by bola zostavená pravicová vláda, skladala by sa z mnohých strán. Je možná reformná pravicová vláda? Tie kompromisy by sa hľadali ťažšie.

V našej spoločnosti neexistuje definícia, čo je to reformná vláda. Ak by k takejto dohode došlo, my máme hlavnú prioritu, ktorá sa volá Agenda 2020, ako zlepšiť podnikateľské prostredie. Je tam 150 opatrení. Naším cieľom je presadiť čo najviac z týchto opatrení.

Máte agendu, bez ktorej vláde nedáte dôveru?

V koaličných rokovaniach sa budeme snažiť presadiť čo najviac bodov a netrvať len na niektorých bodoch, čo by zaseklo rokovania. Sme pripravení robiť kompromisy, tak ako sme ich robili aj

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.