19.04.2013, 00:00

Štát chce dať milióny na to, čo môže mať zadarmo

Česi nám núkali projekt zadarmo, Čaplovič ho chce budovať za 25 miliónov eur.

Minister školstva Dušan Čaplovič. Snímka: HN/Pavol Funtál
Zdroj: HN/Pavol Funtál
Projekt ministra školstva Dušana Čaploviča, na ktorý chce dať vláda 25 miliónov eur, by mohol vyjsť rezort oveľa lacnejšie. Národnú sústavu kvalifikácií – zoznam zručností a vedomostí, ktoré by mali ovládať murári, kaderníčky a ďalšie povolania, nám podľa exministra Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) Česi ponúkli zadarmo.

„S vtedajším ministrom sme sa dohodli, že nám dajú ich sústavu bezplatne,“ povedal Jurzyca pre HN. Medzi kvalifikáciou slovenského a českého murára sú totiž podľa neho minimálne rozdiely. Náklady na preklad či doplnenie kvalifikácií by nepresiahli stotisíc eur, tvrdí Jurzyca. Zámer sa nepodarilo dotiahnuť pre pád vlády Ivety Radičovej. Ministerstvo školstva to dnes spochybňuje.

„Za bývalého vedenia sa viedli rokovania s českou stranou, avšak za účelom poskytnutia odborníkov pri príprave projektu s cieľom vyvarovať sa dôsledkom zlej praxe,“ tvrdí Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.
Český exminister školstva Jozef Dobeš však Jurzycove slová potvrdil.

„Problematika učňovského školstva a remesiel je na Slovensku zhruba rovnaká ako u nás, preto sme si povedali, že Národná sústava kvalifikácií by sa dala pre Slovensko preklopiť,“ uviedol Dobeš.

Osloví minister školstva Dušan Čaplovič českých kolegov? Je nutné pripravovať odznova projekt, ktorý stačí preložiť a doplniť? „Vaše otázky budú zodpovedané na tlačovej konferencii k tejto téme,“ uviedol hovorca rezortu Michal Kaliňák. O vyjadrenie sme požiadali aj české ministerstvo školstva – poskytnú ministrovi Čaplovičovi hotové výstupy českej sústavy kvalifikácií, ak o ne požiada? „Sme ochotní a pripravení slovenským kolegom poradiť a pomôcť. Národná sústava kvalifikácií u nás funguje a i vzájomná spolupráca v uznávaní kvalifikácií bola vždy na dobrej úrovni,“ povedal HN šéf tlačového odboru českého ministerstva školstva Marek Zeman.

Blízke systémy
Kvalifikácie sú vlastne opisom zručností a vedomostí, ktoré by mal príslušník povolania ovládať. Napríklad inštruktor aerobiku by mal podľa českej sústavy ovládať osem základných zručností, napríklad „viesť skupinové lekcie aeróbnych a tanečných foriem cvičenia“, „orientovať sa v anatómii človeka“ či „poskytovať prvú pomoc pri skupinovom cvičení“. Obaja bývalí ministri školstva považujú výmenu kvalifikácií medzi ministerstvami za logickú. „Väčšina kvalifikácií by sa dala preniesť do slovenských podmienok, pretože zrejme slovenský murár, stolár, inštalatér či kaderník nebudú mať rozdielnu kvalifikáciu oproti tej českej,“ hovorí Jurzyca. „Zhodli sme sa, že oba systémy sú si také blízke, že tie výhody by sa dali takto využiť,“ súhlasí exminister Dobeš. „Bohužiaľ, reprezentácie na ministerstvách sa vymenili skôr, ako sa to dalo posunúť, ale myslím si, že nič nebráni súčasným ministrom, aby spolu pokračovali,“ dodal. V Českej republike funguje sústava kvalifikácií od roku 2008, obsahuje takmer 400 štandardov a v súčasnosti sa pracuje na jej doplnení o maturitné kvalifikácie a rozšírenie systému v praxi. Kvalifikácie sa u našich susedov uznávajú ako druh dosiahnutého vzdelania, vedomosti a zručnosti osôb a posudzujú ich štátom akreditované firmy a profesijné združenia. Za preskúšanie sa platí, skúška stojí v prepočte napríklad 160 eur.

Predražené
Minister školstva Dušan Čaplovič poveril vypracovaním sústavy kvalifikácií Štátny inštitút odborného vzdelávania. Bývalý šéf inštitútu Ivan Stankovský v súčasnosti pôsobí ako jeho vedúci služobného úradu. Inštitút vypracoval europrojekt s rozpočtom 25 miliónov eur. Viaceré z položiek tohto projektu sú podľa odborníkov predražené, napríklad webová stránka by sa dala objednať za tretinovú cenu. V rozpočte europrojektu sa nezabudlo ani na mzdy úradníkov inštitútu, ktorí majú na projekte pracovať. Len na štyroch riadiacich pracovníkov sa počíta s mzdovými výdavkami 322-tisíc eur, teda takmer 2 600 eur za mesiac počas 32 mesiacov trvania projektu. Plus stravné, doprava a sociálny fond. 

Súvisiace články