09.07.2015, 00:00

Vlastníci bytov s regulovaným nájmom dostanú milióny

Prvej várke majiteľov bytov s regulovaným nájmom priklepol Európsky súd pre ľudské práva viac ako dva milióny eur.

Slovenská republika bude musieť siahnuť na svoje úspory. V utorok totiž majitelia nehnuteľností s regulovaným nájmom zaznamenali prvé hmatateľné víťazstvo. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu vyhovel prvej sťažnosti a 21 sťažovateľom priklepol takzvané zadosťučinenie vo výške 2,17 milióna eur. Obe strany majú teraz tri mesiace na preskúmanie rozsudku a na rozhodnutie o odvolaní pred veľkú komoru.

Ide však len o zlomok nespokojných vlastníkov. Na ESĽP čaká na rozhodnutie ďalších 13 podobných žiadostí. Podľa slov predsedu Občianskeho združenia vlastníkov nehnuteľností s regulovaným nájmom Karola Spišáka ich organizácia zastupuje vyše 200 majiteľov. Štát teda zatiaľ pozná výšku odškodného zhruba len v jednej desatine prípadov.

Problémy s regulovaným nájmom sa dotýkajú najmä starších obytných domov.

Maslo na hlave štátu

Ministerstvá dopravy a financií sa k rozsudku nechceli vyjadrovať, chýba im totiž detailnejšia analýza. Zhovorčivejšia bola zástupkyňa Slovenska pred ESĽP Marica Pirošíková. Rozhodnutie uvítala. „Včerajší rozsudok o spravodlivom zadosťučinení bude predstavovať pre vnútroštátne orgány významný návod pri prijímaní všeobecných opatrení na výkon rozsudku,“ povedala Pirošíková. Podľa jej slov bude musieť štát na základe rozsudku zaviesť osobitný prostriedok náp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články