21.11.2014, 00:00

Hovorca Kisku lacný byt vysvetliť nevie. Na svojom poste však ostáva

Šéf komunikácie v prezidentskom úrade Andreja Kisku Roman Krpelan musí vysvetľovať, ako sa pred siedmimi rokmi dostal k 3-izbovému mestskému bytu za symbolických 1694 eur. V tom čase pracoval v denníku SME na pozícii zástupcu šéfredaktora a bratislavské trojizbáky sa predávali v priemere za 100-tisíc eur. Lacnú kúpu, na ktorú včera upozornil denník Nový čas, považuje Krpelan za chybu. Dôveryhodne zdôvodniť a vysvetliť ju však nevie.

Kiska napriek tomu svojho dočasného hovorcu odvolávať z funkcie nechce. „Ľudia robia chyby a niektoré sa už nedajú napraviť. Urobil ju v mladosti aj Roman, a on sám to dobre vie. Keby sa takýto prípad stal ktorémukoľvek pracovníkovi počas terajšieho pôsobenia v prezidentskej kancelárii, vyvodil by som okamžite dôsledky,“ zdôvodnil Kiska.

Rodinné konexie odmieta

Korene celého prípadu siahajú do roku 2004, keď Krpelan požiadal bratislavský magistrát o nájomný byt. Tri roky, počas ktorých si byt prenajímal, platil podľa Nového času, na bratislavské pomery symbolické mesačné nájomné 174 eur. Krpelan tvrdí, že v čase, keď o nájomný byt požiadal a pridelili mu ho, nebol v žiadnom príbuzenskom vzťahu s nikým na magistráte. O tri roky neskôr si byt odkúpil za necelých 1700 eur a bezodplatne ho previedol na svoju bývalú manželku. „O predaji všetkých obecných nehnuteľností aj bytov vtedy hlasovalo mestské zastupiteľstvo, poslanci. V tom čase pracovala na magistráte moja svokra, ktorá za odpredaj nehlasovala,“ vysvetľuje Krpelan.

Lacné byty sú vraj minulosťou

HN chceli vedieť dôvody, pre ktoré Krpelan žiadal magistrát o lacný nájom. Neozrejmil ich. Rovnako ani kritériá, na základe ktorých mu magistrát pod vedením primátora Andreja Ďurkovského tento byt odklepol. Pripomeňme, že v čase, keď Bratislavu viedol Ďurkovský, sa uskutočnili aj ďalšie lacné predaje mestských bytov. Medializovali sa najmä prípady súčasného predsedu KDH Jána Figeľa či bývalej riaditeľky verejnoprávneho rozhlasu Miloslavy Zemkovej.

Súčasné vedenie magistrátu nevie, akým spôsobom sa v minulosti tieto byty prideľovali. „Kritériá boli stanovené, ich nastavenie a dodržiavanie však nie je otázkou pre súčasné vedenie mesta,“ tvrdí hovorca magistrátu Stanislav Ščepán. Dnes vraj už podľa neho nie je možné dostať sa k mestským bytom za symbolické ceny.

Súvisiace články