07.04.2014, 23:57

Firmám majú chýbať stovky tisíc absolventov

Vzdelávanie. Do piatich rokov potrebujeme 320-tisíc nových pracovníkov. Ministerstvo školstva musí zatraktívniť potrebné odbory.

Vychovávajú si pracovníkov už počas ich štúdia na strednej škole. Keď sú z nich hotoví absolventi, zamestnajú ich bez skúšobnej lehoty a za vyšší plat. Napriek tomu firma Penam – Šarišské pekárne a cukrárne stále pociťuje nedostatok mladej pracovnej sily. „Musíme si ľudí rekvalifikovať,“ dodáva personálny riaditeľ Marián Chovan.

Akciovka Penam nie je jediná, ktorá sa pasuje s nedostatkom manuálne zručných ľudí. Na Slovensku ich chýbajú tisícky. Podľa zamestnávateľov ich v priebehu piatich rokoch bude trh potrebovať až 330-tisíc. Ak nevyjdú z našich škôl, budú ich vraj hľadať za hranicami, napríklad na Balkáne alebo ďalekom Východe. „Podnik pracovnú silu potrebuje. Keď ju nenájde na vlastnom trhu, nájde si ju v zahraničí, kde pracovná sila je a je ochotná k nám

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.