25.02.2014, 00:00

Firmy doplatia na zdravie ľudí

Firmám sa zvýšia náklady. Po novom musia povinne svojich zamestnancov posielať na pravidelné prehliadky k lekárovi.

Firmy doplatia na zdravie ľudí

Tisíckam firiem na Slovensku sa zvýšia náklady. Po novom totiž budú musieť všetky povinne posielať svojich zamestnancov na pravidelné prehliadky k lekárovi. A tie si budú musieť firmy aj zaplatiť. Zmeny HN potvrdilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré už pracuje na zákone.

Doteraz podnikatelia platili prehliadky len najrizikovejším skupinám pracovníkov. Napríklad železničný dopravca Cargo za ne ročne minie vyše 455-tisíc eur. Po chystaných zmenách ich náklady stúpnu zhruba o 218-tisíc eur.

Podľa hovorcu firmy Martina Halandu je takáto novinka neopodstatnená. Ako upozorňuje, každý má totiž nárok raz za dva roky absolvovať lekársku prehliadku. A tú platí zdravotná poisťovňa. „Išlo by prakticky o duplicitu,“ tvrdí.

Faktom však je, že k zmenám Slovensko tlačí Brusel. Ten nás už upozornil, že naše zákony sú v rozpore s európskymi smernicami. „Podľa komisie sa povinnosť zamestnávateľa chrániť zdravie týka všetkých zamestnancov,“ dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Tento rozpor vznikol za ministrovania Jozefa Mihála (SaS), ktorý zrušil povinné prehliadky pre prvé dve pracovné kategórie. Odstrániť ho má novela zákona, ktorú pripravil rezort zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva. Termín jej predloženia zatiaľ nie je známy. Súlad návrhu zákona s európskou rámcovou smernicou v súčasnosti posudzuje odbor aproximá

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.