04.04.2015, 19:30

Putinov posol rozdelil Slovensko

Strávili sme jeden deň v pätách Sergeja Lavrova, ktorý do Bratislavy pricestoval pri príležitosti 70. výročia oslobodenia mesta Červenou armádou.

Tohtoročné oslavy, okrem toho, že išlo o okrúhle výročie boli oproti minulým rokom špecifické ešte niečim. Naplno počas nich totiž vypukli vášne, ktoré vyvoláva aktuálny konflikt na východe Ukrajiny.

Rozdelenie Slovenska sa ukázalo už pred Lavrovovým prijatím u prezidenta Andreja Kisku, keď sa do seba verbálne pustili priaznivci oboch táborov s ruskými aj ukrajinskými vlajkami. Na jednej strane bolo počuť skandovanie "okupant" a na druhej vítanie "Nech žije Rossija".

Roztržka eskalovala na Slavíne, keď stovky priaznivcov Ruska s proruskými a protizápadnými transparentmi najprv vypískali Andreja Kisku, aby zhruba o trištvrte hodiny neskôr aplauzom privítali Lavrova.

Narozdiel od minulých rokov tu však neboli len veteráni, či pamätníci starších ročníkov, ale podstatnú časť tvorili mladí ľudia vo veku medzi 20 a 30 rokmi. Počas spomienky skandovali heslá ako "sláva Putinovi" alebo "NATO nechceme". Mali tiež transparenty s nápismi "Slovanskí bratia ďakujeme za oslobodenie".

Na druhej strane kto čakal, že na Slovensku bude Putinov minister štvať proti Západu musel ostať sklamaný. Lavrov viackrát zdôraznil, že konflikt sa dá vyriešiť len dialógom a za striktného dodržiavania Minských dohôd. Presne v tom istom zmysle sa vyjadril aj jeho rezortný partner slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Summa summarum slovenskí politici hostiteľskú úlohu zvládli. Škoda len niektorých spolitizovaných prejavov vášní, ktoré zbytočne narušili spomienku na tisícky vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska a Bratislavy pred 70. rokmi.