30.11.2015, 00:00

Byty nie sú, budú diaľnice

Vláda vráti financie určené na byty v rámci rozpočtu samospráv.

Nečinnosť samosprávy. Aj to je príčina, pre ktorú sa nevyčerpalo 25 miliónov eur určených v roku 2014 na zabezpečenie nového bývania pre nájomníkov v reštituovaných bytoch. A ministerstvo dopravy si v stredu minulý týždeň nechalo vládou odklepnúť, aby boli financie presunuté na výstavbu diaľnic. Argumentuje tým, že obce, ktorých sa zabezpečenie náhradných bytov týka, nepodávali v danom roku žiadosti na čerpanie. Podľa rezortu dopravy sa peniaze vrátia neskôr. „Vzhľadom na to, že ide o zákonný nárok obcí, tieto prostriedky budú zabezpečené v rámci rozpočtu verejnej správy,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Projekty sa pripravujú

Podľa zákona sú samosprávy povinné zabezpečiť náhradné bývanie pre nájomníkov v reštituovaných bytoch do konca roka 2016. Vláda na tento účel vyčlenila celkovo 72 miliónov eur. Ak sa obciam nepodarí situáciu do konca budúceho roka vyriešiť, majiteľom nehnuteľností budú musieť dorovnávať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným, čo bude aj niekoľko stoviek eur mesačne na jeden byt. Napríklad za byt v centre Bratislavy s rozl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.