30.12.2014, 10:19

KDH so Smerom a Paškov projekt. Sulík čaká politické prestupy

Predvolebný rok bude podľa lídra SaS bohatý na pohyby na politickej scéne.

Roku 2015 budú z politického hľadiska dominovať prípravy na parlamentné voľby, ktoré by mali byť začiatkom roku 2016. Myslí si to líder SaS Richard Sulík. V tomto duchu odhaduje aj pohyby na politickej scéne.

"Na ľavej strane sa nachádza jeden veľký, no zároveň erodujúci monolit Smer-SD a na pravej strane atomizovaná opozícia. Ak nevstúpi do hry nejaký veľký hráč, bude dochádzať k miernej konsolidácii pravice. Penta zlúči svoje strany Sieť (Radoslav Procházka) a Šanca (Eva Babitzová), aby zvýšila možnosti ich projektom, TIP začne upadať po tom, ako sa ľudia dozvedia, že ide o projekt Pavla Pašku, a tak bude logické zlúčenie so Skokom (Juraj Miškov). SDKÚ-DS možno nepostaví kandidátku," odhaduje Sulík.

KDH sa bude podľa jeho slov hrať na zuby ceriacu opozíciu, ale v tichosti sa bude tešiť a najmä pripravovať na koalíciu so Smerom. "Béla Bugár sa s SMK pre príliš veľké osobné animozitá zrejme nespojí, a tak budú obidve strany hrať vabank. Strany OĽaNO, NOVA a SaS budú spolupracovať minimálne v protikorupčných témach. Volič určite nebude môcť povedať, že by nemal na výber a počkáme, ako rozhodne," avizuje šéf liberálov. Ako tvrdí, voliči rozhodnú o zložení vlády, ale aj o tom, ktoré strany majú po voľbách v parlamentne zastupovať pravicu.

Sulík je zároveň presvedčený, že SaS sa do parlamentu dostane. "Môj osobný cieľ je teda etablovať liberálnu stranu. Som si istý účasťou v NR SR pre to, lebo nemáme žiadne korupčné kauzy, máme čisté financovanie, nemáme za sebou žiadneho mecenáša a sme stranou odborníkov. Toto sú veľmi silné argumenty a myslím si, že na toto nájdeme minimálne päť percent ľudí," dodal.