12.11.2015, 00:00

Zbohom, Cyprus. Štát skúša nový bič na schránkové firmy

Nový register má ukázať pozadie firiem. Podľa odborníkov sa dá ľahko obísť.

Keď sa prevalila kauza predraženého CT, ľudia vyšli do ulíc. A v politike padali hlavy. V celom škandále mala pritom „prsty“ cyperská schránková firma. Vláda sa aj preto rozhodla schránkam klepnúť po prstoch. Výsledkom je nový register Úradu pre verejné obstarávanie.

Bič na schránky

Ak chce firma od novembra obchodovať so štátom cez verejné obstarávanie, musí sa najprv zapísať do zoznamu a priznať všetky firmy a ľudí v pozadí. Na to, že firma uviedla všetkých majiteľov a akcionárov, však Úradu pre verejné obstarávanie stačí len čestné vyhlásenie. „Nemáme kapacity ani čas preverovať každého,“ zdôvodňuje hovorca úradu Ján Mažgút.


Čítajte viac: Nový štátny register má diery


Ťažko vymožiteľné pokuty

A práve v tom vidia viacerí oslovení odborníci háčik. Ak firma o svojom pozadí klame, hrozí jej síce pokuta až do výšky milión eur, no od schránkových firiem sa táto sankcia vymáha len ťažko. „Tí, čo klamali o svojich skutočných vlastníkoch doteraz, budú pravdepodobne klamať naďalej,“ predpokladá partner advokátskej kancelárie TaylorWessing Andrej Leontiev. Podľa riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša sa dá register obísť príliš ľahko. Skutočných vlastníkov je možné podľa neho zakamuflovať reťazením subdodávateľských firiem. „Toto môže reálne odhaliť len Finančná správa spolu s bankami a políciou,“ dodáva.

Úrad môže po prevalení klamstva v registri stopnúť firme na tri roky štátne zákazky a zrušiť jej už vysúťažené verejné obstarávanie. Zákaz však podľa Leontieva jednoducho obíde cez vytvorenie ďalšej schránky. Odstúpenie od zmluvy je zas komplikovaný proces. Kým sa o ňom rozhodne, môže byť už zákazka dávno splnená.