13.02.2014, 17:12

Únia si musí dať pozor na reguláciu, zhodli sa Fico so Sobotkom

Európska únia (EÚ) si musí dať pozor na prehnanú reguláciu v oblasti výroby a energetiky, inak stratí svoju konkurencieschopnosť oproti iným oblastiam sveta. Zhodli sa na tom premiéri SR Robert Fico (Smer-SD) a ČR Bohuslav Sobotka (ČSSD) na dnešnom spoločnom verejnom vystúpení v rámci Národného konventu o Európskej únii (EÚ) na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.

Reagovali tak na nedávno predstavený balík návrhov Európskej komisie (EK), ktorý je zameraný na znižovanie emisií a zvyšovanie využívania obnoviteľných zdrojov energie. "Čaká nás vážna diskusia v Európskej rade na tému cieľov EÚ v oblasti emisií. Tieto ciele sú natoľko ambiciózne, že môžu ohrozovať niektoré druhy priemyslu v EÚ," upozornil Fico. V tejto oblasti očakáva výraznú koordináciu postojov v rámci celej Vyšehradskej štvorky (V4).

Na otázku udržania konkurencieschopnosti EÚ poukázal aj Sobotka. "Predovšetkým v oblasti energetickej politiky sú pred Európou výzvy, ktoré sú veľmi dramatické, keď si uvedomíme možné dopady niektorých návrhov, s ktorými dnes prichádza Európska komisia," pripomenul.

Budúca energetická politika únie podľa neho rozhodne o konkurencieschopnosti priemyslu aj v ČR a na Slovensku. "Nemôžeme pripustiť, aby z Európy odišli posledné zvyšky priemyslu, významných zamestnávateľov," dodal Sobotka.

Komisia koncom januára predstavila balík opatrení, ktorého zámerom je zníženie emisií skleníkových plynov v celej EÚ do roku 2030 o 40 % z úrovne v roku 1990. Ďalším záväzným cieľom má byť dosiahnutie podielu obnoviteľných zdrojov energie v rovnakom období na úroveň najmenej 27 % z celkovej energetickej výroby.