04.11.2014, 15:41

Náš podnikateľ podporil separatistov. V Bratislave im otvoril ambasádu

„Slovensko neuznáva takzvané republiky na území Donbasu. Preto nemôžu mať u nás zastupiteľstvo,“ povedal pre HNonline.sk hovorca ministerstva Susko.

Doneckú a Luhanskú republiku, ktoré vyhlásili proruskí separatisti na východe Ukrajiny, neuznáva žiadny štát sveta. V Bratislave si napriek tomu "Otvárajú čudnú ambasádu". Informáciu priniesol denník Sme.

Za neoficiálnou ambasádou stojí podnikateľ Marián Farkaš, ktorý tvrdí, že jej hlavnou úlohou je poskytovať regiónu Nové Rusko humanitárnu pomoc.

Dve várky pomoci už do oblasti poslali. Rozhlasovej stanici Hlas Ruska Farkaš povedal, že otvorenie zastupiteľského úradu bolo vyústením snahy o konsolidáciu a zmiernenie dopadov ukrajinského konfliktu. 

Dodal, že okrem Ruska iba Slováci pomohli humanitárnou pomocou občanom Doneckej a Luhanskej oblasti, ktorí našli útočisko v humanitárnych táboroch na území Ruskej federácie.

Naše ministerstvo sa k zastupiteľstvu, ktoré má podľa Farkaša podporu úradov vedených separatistami, nechce bližšie vyjadrovať, keďže republiky neuznávame. Nie je to jediná podobná aktivita Slovákov. Tajomník Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer bol pozorovateľom volieb prezidentov v Luhansku a Donecku, ktoré uznalo iba Rusko.

"Slovensko neuznáva takzvané republiky na území Donbasu. V zmysle medzinárodného práva ich preto nemožno považovať za samostatné subjekty, preto tu nemôžu mať zastupiteľstvo. Je to aktivita jedného občana," povedal pre HNonline.sk hovorca nášho ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.
 

Súvisiace články