03.12.2015, 00:00

Fico updatol kandidátku. Na istotu

Do parlamentu už nebudú kandidovať ľudia spojení s kauzou CT-čka.

Na kandidátke takmer nič nové. Aj takto by sa dal charakterizovať pohľad na zoznam smeráckych adeptov do parlamentu. Po dlhšie medializovaných výrokoch už zrejme nikoho nezaskočilo, že bývalá dvojka kandidátky z roku 2012 Pavol Paška nezabojuje o stoličku poslanca národnej rady. Prekvapila azda iba účasť Andreja Kolesíka a neprítomnosť Antona Martvoňa.

Vládnu stranu už tradične povedie do volieb jej predseda Robert Fico. Jeho pozíciu tak ani v piatych voľbách nedokázal nikto zo Smeru ohroziť. Podľa politológa košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Tomáša Koziaka Smer vytiahol do prvej desiatky ostrieľaných harcovníkov. „Bude mať odkiaľ vyberať na kľúčové posty vo vláde,“ myslí si Koziak a dodáva, že ide o ľudí, ktorých verejnosť vníma prevažne pozitívne, v čom je podľa neho stávka na istotu.

CT-čkári mimo hry

Ak voliči očakávali veľké štrukturálne zmeny, nedošlo k nim. V prvej desiatke nájdeme okrem premiéra aj väčšinu ministrov. Z druhého miesta pôjde šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák. Mohol mu k tomu dopomôcť aj vyhranený postoj k migrantskej kríze, kde sekunduje premiérovi Ficovi. Spolu totiž vytvorili akýsi protiimigrantský tandem, vďaka ktorému si upevnili aj prvé miesto v predvolebných prieskumoch na úrovni okolo 38 percent.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.