14.08.2014, 00:00

Mínus 300 eur. Lebo nerobí pre štát

Komora sestier včera predložila ministerstvu zdravotníctva nové požiadavky. Platy v neštátnych zariadeniach sa majú postupne vyrovnať tým v štátnych.

Dve zdravotné sestry. Obe majú rovnaké vzdelanie, rovnakú prax a sú na rovnakom type oddelenia. Predsa je však medzi nimi zopár rozdielov. Pracujú v dvoch rozdielnych nemocniciach, ktoré sú od seba vzdialené 20 kilometrov. Kvôli tomu jedna z nich dostáva základný plat 718 eur, zatiaľ čo druhá o 300 eur menej. Dôvod? Nemocnica, v ktorej pracuje, je súkromná.

Takto vyzerá v súčasnosti realita na Slovensku. Kým totiž štátnej sestre chce ministerstvo zdravotníctva zákonom garantovať minimálnu mzdu, aby jej na ňu ani po zmene vedenia nikto nesiahol, jej „súkromná“ kolegyňa túto garanciu dostať nemá. „Všade sa pritom poskytuje rovnaká starostlivosť, sestry majú rovnakú mieru zodpovednosti, rovnako náročnú prácu a vzdelanie,“ dodáva Zuzana H

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.