19.01.2016, 10:22

Nový prieskum ukazuje rekord Smeru, Boris Kollár by už dostal peniaze od štátu (+grafy)

Fico hovorí presne to, čo chcú slovenskí voliči počuť. Jeho strana dosiahla najlepší výsledok v prieskume Polisu za posledné dva roky.

Nový prieskum ukazuje rekord Smeru, Boris Kollár by už dostal peniaze od štátu (+grafy)

Smer-SD by volilo až 41 percent Slovákov, vládu by však sám nezostavil. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý pre spravodajskú agentúru SITA vyrobila agentúra Polis.

Smer s rekordom

Strana Roberta Fica si oproti predchádzajúcemu prieskumu Polisu z decembra polepšila o jedno percento a dosiahla tak najlepšie čísla v danej agentúre za posledné dva roky. V porovnaní s minulotýždňovým prieskumom agentúry MVK však ide o výrazne lepší výsledok. V ňom Smer získal len 34,5 percenta.

"Fico odkomunikoval migrantov presne tak, ako to ľudia chceli počuť," zdôvodňuje stabilne silné preferencie Smeru šéf agentúry Polis Ján Baránek. Šanca na výraznejší zvrat do marcových volieb je podľa jeho slov veľmi malá. "Musel by sa objaviť nový škandál, niečo ako malá Gorila," dodáva Baránek.

Spolupráca s Ficom neuškodí

Na druhom mieste sa s veľkým odstupom umiestnila opozičná Sieť. Strana Radoslava Procházku získala v prieskume 13,8 percenta, čo by jej zabezpečilo 24 poslancov. Sieť pritom patrí medzi adeptov na vytvorenie povolebnej koalície so Smerom. Potvrdil to aj Procházka v rozhovore pre televíziu Markíza, včera však už svoje vyjadrenie korigoval.

Podľa analytikov mu ale toto vyhlásenie nemusí nevyhnutne poškodiť. „Nemyslím si, že Procházkovo vyjadrenie o možnej spolupráci so Smerom by nejako zásadne ovplyvnilo preferencie Siete. Už to nie je o spájaní sa proti niekomu, ako to bolo počas Mečiarovej éry,“ hovorí politický analytik Ján Baránek a konštatuje, že časy sa zmenili.

Boris Kollár rastie

Okrem Smeru a Siete by sa do parlamentu dostalo ešte ďalších päť strán. Most-Híd by volilo 8 percent respondentov, SNS 7,9 percenta, KDH a OĽaNO-NOVA majú zhodne 6-percentnú podporu a SMK by volilo 5,3 oslovených.

Pred parlamentnými bránami by ostali liberáli z SaS (4,2 percenta) a tiež nová strana Sme rodina, ktorú založil podnikateľ Boris Kollár. Strana majiteľa Funrádia prekročila prvýkrát trojpercentnú hranicu čo by jej garantovalo príspevok od štátu. "Kollár ťaží z toho, že strany bez politikov sú populárne," tvrdí Baránek a dodáva, že Kollár môže byť vo voľbách úspešný.


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.