21.07.2015, 16:32

Slovensko prijme 100 utečencov zo Sýrie, vyhlásil Fico

Slovenská republika prijme na svojom území len 100 utečencov. Pôjde pritom o kresťanské sýrske rodiny, ktoré si sama vyberie. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol premiér Robert Fico.

Podľa Fica Slovensku pôvodne hrozilo, že v rámci diktátu povinných kvót bude musieť zobrať na svoje územie 1 200 ľudí. Dokonca by podľa neho išlo o migrantov, ktorých by si nemohlo vybrať.

"My sme toto odmietli a povedali sme, že musí platiť dobrovoľný prístup, kde preukážeme určitú mieru solidarity," uviedol premiér. Na Slovensko tak podľa neho príde len 100 ľudí.

"Budeme si ich vyberať my v Taliansku, v Grécku. Tieto rodiny prídu na územie Slovenska a uvidíme, do akej miery tu budú chcieť zostať. Sto je číslo, čo sú ľudia, ktorých sme pripravení prijať na území Slovenska, to je náš príspevok do kvóty 40-tisíc ľudí, ktoré sa rozhodli štáty EÚ medzi seba rozdeliť," vysvetlil Fico.

Okrem toho Slovensko v rámci humanitárneho transferu prijme na maximálne 180 dní v Humennom ľudí, ktorí sú však už určení do iných štátov sveta mimo Európskej únie. Po uplynutí tejto doby odídu preč.

Ďalších utečencov umiestnia v Gabčíkove, naraz pôjde o maximálne 500 ľudí. Príslušné memorandum podpísal v rakúskej Viedni dnes minister vnútra Robert Kaliňák. Ide však o žiadateľov o azyl v susednom Rakúsku, ktorým Slovensko dočasne poskytne ubytovanie a stravu na svoje vlastné náklady. Po skončení azylovej procedúry v Rakúsku sa aj títo ľudia vrátia späť.