20.01.2016, 00:00

Bratislava verzus Košice: žiaci zo západu sú v školách lepší

Piataci z Bratislavského kraja tromfli všetkých rovesníkov z ostatných kútov Slovenska. A najväčšiu porážku utŕžili žiaci v Košickom kraji. „Bojisko“ pozostávalo z testov z matematiky a vyučovacieho jazyka. Tie vypĺňali piataci naprieč Slovenskom koncom minulého roka vôbec prvýkrát. Doteraz rezort školstva testoval celoplošne iba deviatakov a maturantov.

 


Čítajte viac: Najslabšie výsledky majú piataci v Košickom kraji


„To, že deti v Košickom kraji boli menej úspešné ako tie v Bratislavskom, vychádza pravdepodobne z ich sociálneho statusu, a teda toho, z akého prostredia pochádzajú,“ myslí si riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál. Práve deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a chudobnejších rodín bývajú častejšie práve na východe Slovenska, dodáva riaditeľ INEKO Peter Goliaš.

Výsledky podľa neho prinesú prvé ovocie až o štyri roky, keď ich budú môcť porovnať s výsledkami tých istých detí v rámci testovania v deviatom ročníku. Zaujímavé pritom je, že piataci, ktorí vypĺňali testy elektronicky, boli aj o desať percent úspešnejší ako tí, ktorí vypĺňali testy klasicky na papieri. Lepšie dopadli tiež žiaci z väčších škôl.