10.07.2014, 10:50

Kiska nám zlepšuje imidž. Slovensku jeho kroky pomohli

V hodnotení demokracie sme si polepšili. Dostali sme známku 3,1.

Inštitút pre verejné otázky (IVO) zhodnotil, že v druhom štvrťroku sa na Slovensku zlepšila kvalita demokracie. Dostali sme sa na známku 3,1. Oproti predchádzajúcemu hodnotiacemu obdobiu je to zlepšenie o 0,1 bodu.

Riaditeľ IVO Miroslav Kollár označil za hlavne dôvody kroky nového prezidenta Andreja Kisku. Medzi ne patrí nevymenovanie niektorých ústavných sudcov, ale aj doplnenie Súdnej rady či stiahnutie sťažností v kauze Jozef Čentéš. "Nástup nového prezidenta pomohol k vyváženiu mocenského rozloženia síl a zároveň znížil koncentráciu moci v rukách jednej strany," zhrnul spoluautor výskumu Grigorij Mesežnikov.


Slovenský prezident Andrej Kiska. Snímka: TASR/M. Baumann

Popri zlepšujúcich sa známkach za oblasť demokratických inštitúcií a právneho štátu však na Slovensku stále zaostávajú ďalšie tri hodnotené okruhy. Napríklad, negatívne sa podpísali na kvalite demokracie legislatívne zmeny: novelizácia ústavy, ktoré podľa Kollára boli politickým rozhodnutím a nemali odbornú oporu.

Podobne zaostávala aj oblasť nezávislých médií či ľudských práv. Analytici vytkli súdom ich postup v kauze Bonanno voči Novému času. Kritizujú aj prípravu stratégie ľudských práv, ktorej predloženie na vládu a schválenie sa už dlhodobo odkladá. V roku 2013 sme dostali hodnotenie 2,9.

V celkovom hodnotení demokracie na Slovensku sa zohľadňujú štyri hlavné oblasti
Demokratické inštitúcie a právny štát

3,25

Legislatíva 2,75
Ľudské a menšinové práva 3,50
Nezávislé médiá 3,00