09.07.2015, 00:00

Fico chystá lov na mozgy. Kus bude za desaťtisíce

Odborníkom zo zahraničia bude štát platiť za to, že sa vrátia späť na Slovensko. Či aj tým z Česka, je ešte otázne.

Spolupracuje so svetovou špičkou a dosahuje svetové úspechy. V Dánsku sa vypracovala medzi expertov na liečbu nádorových ochorení mozgu. Má bohaté skúsenosti, kontakty a je mladá. 33-ročná slovenská vedkyňa z Dánskej spoločnosti pre výskum rakoviny v Kodani Petra Hamerlik spadá presne medzi tých ľudí, ktorí sú novým terčom predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Chce ich prilákať späť na Slovensko, kde by zúročili svoje poznatky a pomohli tak rozvoju krajiny. Zlanáriť ich chce do verejnej správy. Okrem práce na úradoch či ministerstvách majú pôsobiť aj vo vede a výskume. Motivovať ich chce peniazmi.

Nízka motivácia?

Tí, čo študovali v zahraničí, pracujú tam a majú menej ako 40 rokov, dostanú jednorazový „navrátilský“ príspevok desaťtisíc eur. Experti, ktorí mimo Slovenska pracujú vyše desať rokov, dostanú 50-tisíc eur a špičkovým pracovníkom, ktorí by pracovali vo verejných vysokých školách alebo v Slovenskej akadémii vied, až 150-tisíc eur. „Rozhodne ide o nedostatočnú motiváciu, ktorá nekonkuruje iným ponukám, aby Slovákov v zahraničí presvedčila vrátiť sa domov,“ povedala Hamerlik. V Dánsku totiž dostala oveľa vyšší päťročný grant. Okrem platu dostáva špeciálne na výskum 67-tisíc eur ročne. A práve takýchto podporných programov je mnoho.


Čítajte viac: Štát ťahá mozgy späť. Peniazmi


Plat vedca

„Vedec potrebuje mať istotu, že bude môcť pokračovať v špičkovom výskume a kvôli takejto jednorazovej podpore sa mu neoplatí zmeniť svoj osobný a profesionálny život,“ povedala analytička Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáta Králiková. Priemerný plat vedca na Slovensku je totiž 830 eur mesačne. Samotná SAV však už program na prilákanie vedcov späť na Slovensko má – Saspro, a ponúka im v rámci neho aj vyššie platy, ako vedci bežne majú. „Ide o diskrimináciu tých vedcov, ktorí na Slovensku sú a robia si svoju robotu dobre,“ povedal prognostik ústavu SAV Vladimír Baláž.

Súvisiace články