29.10.2013, 00:02

Štát hľadá investora pre novú supernemocnicu

Výstavba najmodernejšej bratislavskej nemocnice sa posunula o krok vpred. Ministerstvo zdravotníctvo Zuzany Zvolenskej včera zverejnilo, že hľadá poradcu na vypracovanie kompletného projektu. Nemocnica za 250 miliónov bez DPH by mala stáť na Patrónke do roku 2016.

Štát na ňu peniaze nemá, plány tak chce realizovať prostredníctvom PPP projektu. „Nevidíme inú možnosť, ako vytvoriť spojenie so súkromným partnerom,“ povedal riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky rezortu Ivan Poprocký.

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara by plusom takejto spolupráce mohli byť motivácie investora dosahovať zisk efektívnejším poskytovaním zdravotnej starostlivosti, modernejšími technológiami, ako aj lepšie odmeňovaným personálom. „Rizikom môže byť skryté zadlžovanie krajiny nepriznanými splátkami investičnej výstavby nemocnice zo strany štátu,“ dodal.

 

Garancia platieb

Ministerstvo chce, aby súkromník zabezpečil výstavbu aj prevádzku nemocnice. Rezort by mal dozerať, aby všetko prebehlo transparentne a nie na úkor pacientov či zamestnancov nemocnice. „Budeme požadovať garancie ohľadne mzdových nárokov zamestnancov,“ povedal Poprocký. Investor by mal zase dostať garanciu zmlúv so zdravotnými poisťovňami zaradením do minimálnej siete, ale aj istotu, že bude naozaj využívaná. Zabezpečiť mu to plánuje zrušením lôžok a niektorých súčasných nemocníc.

Podľa Zachara to ide proti cieľom posilňovať súťaž medzi poskytovateľmi a poisťovňami a zvyšovať ich kvalitu.

„Poskytovatelia by mali dostávať peniaze podľa toho, akí sú efektívni, a nie podľa toho, aký majú dlhodobý kontrakt, resp. aké majú vzťahy so štátnou poisťovňou alebo s politikmi,“ mieni analytik.

 

Štúdia za státisíce

Štúdia poradcu, ktorého chce ministerstvo vybrať do konca roka, má zadefinovať technické, ekonomické a legislatívne parametre výstavby novej bratislavskej nemocnice. Okrem toho má priniesť aj odpoveď na otázku, čo s rozostavanými Rázsochami, či ako postupovať v prípade, že sa žiaden investor nenájde. To všetko do polroka a za odmenu 900-tisíc eur. „Je to predpokladaná cena zakázky, ktorá môže ísť ešte dole,“ doplnil Poprocký. Peniaze na poradcu pôjdu z budúcoročného rozpočtu kapitoly ministerstva zdravotníctva.