22.12.2013, 08:14

Odkaz od Bugára: Kandidáti bez šance nech podporia Hrušovského

Prezidentskí kandidáti, ktorí nemajú šancu postúpiť do druhého kola volieb, by mali podporiť kandidáta Pavla Hrušovského (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS). Ak by to urobili, bolo by to múdre a štátnické rozhodnutie. V rozhovore pre TASR to povedal predseda Mostu-Híd Béla Bugár.

"Zodpovedným riešením by bolo, aby tri najvyššie ústavné posty v krajine neobsadila iba jedna politická strana," doplnil. Zároveň ocenil rozhodnutie SDKÚ-DS podporiť Hrušovského. "Rozhodnutie SDKÚ-DS je kľúčové. Potvrdila sa tak opodstatnenosť Ľudovej platformy a budeme mať spoločného prezidentského kandidáta, ktorý má reálnu šancu postúpiť do druhého kola," zdôraznil.

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca 2014. Prípadné druhé kolo bude v sobotu 29. marca 2014. Súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna 2014, v tento deň bude inaugurovaný jeho nástupca. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu.

Kandidatúru na post prezidenta SR už oznámili Robert Fico (Smer-SD), Pavol Hrušovský (nominant KDH, Mostu-Híd a SDKÚ-DS), nezaradený poslanec Radoslav Procházka, prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, Milan Kňažko, kandidát SMK Gyula Bárdos a podnikateľ a filantrop Andrej Kiska. Ďalej Peter Osuský zo SaS, občiansky kandidát Jozef Behýl, Stanislav Martinčko (Koalícia občanov Slovenska), János Bósza, invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec aj Milan Melník, ktorý už v minulosti kandidoval. Zoznam kandidátov dopĺňajú Ľubica Blašková, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a kardiochirurg Viliam Fischer. Záujem kandidovať prejavila aj poslankyňa OĽaNO Helena Mezenská.