04.02.2015, 11:45

Richard Sulík: Na referendum nepôjdem, je to zabíjanie času

Poslanci NR SR za opozičnú stranu SaS v sobotu na referendum nepôjdu. Oznámili to spoločne na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že sobotu prežijú lepším spôsobom väčšinou v kruhu svojich rodín.

"Otázky referenda nič neriešia, právny stav, ktorý požadujú, existuje už dnes. Ísť k referendu je zabíjanie času. Ja sa budem radšej sánkovať s mojimi deťmi," povedal predseda SaS Richard Sulík.

Účasť odmieta aj podpredseda liberálov Ľubomír Galko. "Gratulujem Aliancii za rodinu k tomu, že sa im podarilo odkloniť pozornosť verejnosti od škandálov a zlodejín vlády. Už niekoľko týždňov sa o nich nehovorí ani nepíše. Ja budem v sobotu s dcérou a rodinou a budem utužovať svoje 25-ročné manželstvo," povedal Galko, ktorý si myslí, že organizátori referenda chcú plebiscit využiť len ako výťah do politiky.

Podpredsedníčka SaS Jana Kiššová označila sobotňajšie referendum za nenávistné a falošné. „Nie je za niečo, ale proti niekomu. Je to otvorený boj proti homosexuálom a ja sa do tohto boja vtiahnuť nenechám," uistila.


Šéf SaS Richard Sulík a členovia strany SaS. Snímka: SITA/Katarína Acél - Gáliková

Odmietavý postoj k účasti na referende vyjadrili aj ďalší poslanci za SaS Lucia Nicholsonová, Peter Osuský, Juraj Droba i Eugen Jurzyca. Martin Poliačik, ktorý je členom Ústrednej komisie pre referendum, bude dohliadať na jeho hladký priebeh. Ani on však hlasovať nepôjde. "Dúfam, že keď bude referendum za nami, začneme sa zamýšľať, ako urobiť z tejto krajiny miesto, kde bude šťastný každý," povedal.

Osuský priznal, že s otázkami v referende problém nemá, hlasovať však nepôjde. "Najhlbšie korene referenda siahajú do vôd, v ktorých nie je reč o láske k blížnemu. Čerpajú z vôd, ktoré chcú povedať menšine, že my sme tu doma. To nie je o božej láske, ale o ľudskej neláske a netolerancii," dodal.

Referendum sa uskutoční v sobotu 7. februára. Občania sa v ňom budú vyjadrovať k trom otázkam, a to: či súhlasia s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou, či súhlasia s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebola umožnená adopcia a následná výchova detí, a či súhlasia s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo samotné deti nesúhlasia s obsahom vyučovania.

 

Súvisiace články