21.07.2015, 00:00

Susedia tromfli slovenskú vedu

Vedeckých štúdií v prestížnych odborných časopisoch uverejňujú Slováci najmenej zo všetkých krajín V4.

Sme najhorší z krajín V4. Naši západní susedia Česi, s ktorými sme neustále porovnávaní, sú na tom až takmer desaťnásobne lepšie. Reč je o vede a výskume. Konkrétne o vedeckých článkoch a štúdiách, ktoré vyšli v špičkových odborných časopisoch na celom svete ako napríklad Science, Nature, Cell, PNAS alebo Angewandte Chemie. Vydavateľ prestížneho časopisu Nature pravidelne sleduje, koľko článkov v rámci pôvodu vyšlo v 68 odborných žurnáloch. Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo až na 50. mieste so 14 bodmi. Na porovnanie Česko má 126 bodov, Poľsko 210 a Maďarsko 79.

Lídrom je USA (17936 bodov), nasledované Čínou (6037) a Nemeckom (4019). Rebríček sa zameriava na hodnotenie odborných článkov z oblasti chémie, fyziky a prírodných vied. Nepočíta s humanitnými a technickými odbormi, čím podľa niektorých odborníkov nie je úplne relevantným obrazom o danej krajine. „Keby zohľadňoval aj spoločenské a humanitné vedy, tak by sme boli na tom ešte horšie, pretože v exaktných vedách ako fyzika a chémia sme ešte ako-tak dobrý,“ povedal zástupca riaditeľa Elektrot

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.