23.01.2016, 12:12

Ficov odkaz k štrajku učiteľov: Do 5. marca pre vás viac urobiť nemôžeme (+video)

Premiér ďalej potvrdil, že má záujem o zvyšovanie platov po marcových voľbách.

Na dnešnom vyhlásení potvrdil premiér Robert Fico, že má záujem o riešenie tejto situácie okolo štrajku učiteľov. Ako ďalej dodal, tak do volieb už pre učiteľov nič viac spraviť nemôže.

Zvýraznil, že jeho vláda počas rokov 2006-2010 a 2012-2016 zvýšila platy učiteľom spolu o takmer 50 percent, čo si vyžiadalo zo štátneho rozpočtu takmer pol miliardy eur. Naproti tomu Radičovej vláda počas rokov 2010-2012 zvýšila platy o veľkú nulu.

"Cítime sa byť rovnocenným partnerom učiteľov a odmietame politikárčenie opozície. Potvrdzujem, že na všetkých ďalších programových vyhláseniach vlády budeme spolupracovať s učiteľmi z praxe," vyhlásil Fico a dodal, že vláda rešpektuje právo učiteľov na štrajk, ale táto iniciatíva vyvoláva veľa otázok a má politický a predvolebný kontext.


Prečítajte si aj: Ficova vláda učiteľom neustúpila, Bratislavu čaká masívny štrajk


Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) po štvrtkovom stretnutí s ministrom školstva Jurajom Draxlerom oznámili, že sú pripravení vstúpiť od pondelka do neobmedzeného štrajku a že v tento deň plánujú zorganizovať demonštráciu v Bratislave. Do štrajku sa ale doteraz prihlásila asi len desatina učiteľov.

"Vyčerpali sme všetky možné formy, aby sme upozornili na nedostatočné ohodnotenie zamestnancov a na to, že do školstva prúdi málo peňazí. Nevidíme žiadne iné riešenie, než siahnuť ku krajným nátlakovým akciám, aby sa niečo zmenilo," povedal novinárom zástupca ISU Branislav Kočan.

Iniciatíva učiteľov tento mesiac vyhlásila štrajkovú pohotovosť a jednofarebnú vládu sociálnych demokratov premiéra Roberta Fica vyzvala na splnenie svojich požiadaviek. Ministerstvo školstva reagovalo, že od roku 2012 platy pedagógov stúpli o viac ako pätinu a že sú o zhruba šestinu vyššie ako priemerná mzda v krajine. Napriek tomu ohodnotenie slovenských učiteľov zaostáva za vyspelými krajinami.

Minulý týždeň minister označil protest učiteľov za politicky motivovanú akciu pred voľbami.

Slovenské školstvo zažilo štrajk naposledy v roku 2012. Učitelia a ďalší zamestnanci škôl vtedy týmto spôsobom tiež protestovali za vyššie platy a za viac peňazí, ktoré štát vynakladá na vzdelávanie.

Odbory po troch dňoch štrajk prerušili, aj keď vláda ich požiadavky splnila len čiastočne. Štrajk vtedy organizoval odborový zväz pracovníkov školstva a vedy, ktorý je najväčšou organizáciou svojho druhu v slovenskom školstve a ktorý sa k najnovšej protestnej akcii svojich kolegov nepripojil.