19.03.2014, 15:05

Fico: Dotácie pre firmy scientológov sú v poriadku

Podľa Fica nie je potrebné preverovať firmy, ktoré sú napojené na scientológov.

Keby Andrej Kiska požiadal o bezpečnostnú previerku, tak ju nedostane pre prepojenia na scientologickú cirkev. Vyhlásil to dnes premiér a prezidentský kandidát Robert Fico (Smer-SD), ktorý nevidí žiaden problém v tom, že jeho vláda dala dotáciu firme, na čele ktorej stojí človek s napojením na scientologickú cirkev.

"Čo má dotácia na technológiu do firmy spoločné s tým, že pán Kiska klamal, keď tvrdil, že nikdy žiadneho scientológa nevidel?" pýtal sa Fico. Zároveň uistil, že nebude preverovať, či jeho vláda nedala dotácie aj ďalším firmám prepojeným na túto cirkev. "Toto sa preveruje len vtedy, keď sú nutné bezpečnostné previerky," povedal s dôvetkom, že ministrovi hospodárstva Tomášovi Malatinskému (nominant Smeru-SD), ktorého rezort dotáciu spoločnosti PSS Svidník pridelil, nič nevyčíta. "Ak by išlo o firmu, ktorá potrebuje bezpečnostnú previerku, tak sa to automaticky preveruje," vysvetlil.

Spoločnosť Potravinárske strojárne Svidník, ktorej majiteľom, generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva je Michal Homza, otvorene sa hlásiaci k scientológom, dostala od ministerstva hospodárstva dotácie v tomto a minulom roku vo výške 228,7 tisíca eur.

Hospodárske noviny dnes napísali, že ďalšie peniaze odklepli firme za prvej Ficovej vlády.

Akcionár firmy Michal Homza pritom verejne na stránke košického centra scientológie píše o tom, ako mu pomohla „biblia“ scientológie kniha Dianetika od jej zakladateľa Lafayetta Ronalda Hubbarda.