18.01.2014, 12:11

Dobrý katolík alebo dobrý komunista? Pozrite si prihlášku Roberta Fica do KSČ

Iba nedávno sme videli predvolebné video kandidáta na prezidenta Roberta Fica, v ktorom hovorí o svojom detstve, aj to, ako ho vychovávali v katolíckej viere. "Neviem, či opäť mi to poškodí alebo mi to pomôže, ale ja som prešiel svätým krstom, svätým prijímaním, prešiel som dokonca aj birmovkou," hovorí Robert Fico vo svojom predvolebnom videu. Denník SME si však vyžiadal z pražského archívu prihlášku mladého Roberta Fica do Komunistickej strany. "Zastávam prísne ateistické stanovisko,“ napísal v roku 1984 do životopisu, ktorý je súčasťou prihlášky.

Slovenský premiér a kandidát na prezidenta vstúpil do strany keď mal 21 rokov a študoval právo na vysokej škole. Súčasťou jeho spisu sú aj posudky členov strany, ktorí ho odporúčali do strany vziať. Ich mená sú však neznáme, lebo sú zabielené. Aj výbor základnej organizácie KSS na škole s ním bol spokojný: "Zastáva vedecký marxisticko-leninský svetonázor. S náboženskou otázkou je vysporiadaný.“

Strana SMER sa pre denník SME odmietla k tejto otázke vyjadriť. Historik Patrik Dubovský si však myslí, že Fico manipuluje s verejnou mienkou. "Prijatie birmovania je totiž v priamom rozpore s členstvom v komunistickej strane, ktorá mala v programe princíp ateizmu," povedal pre SME.

Životopis, ktorý poslal mladý Robert Fico spolu s prihláškou do strany. Zdroj: Denník SME

Predvolebné video Roberta Fica z januára 2014: