15.05.2015, 12:13

SNS dosiahla najlepší výsledok za posledné roky. Mohla by vládnuť so Smerom (+grafy)

Smer by podľa prieskumu musel hľadať spojenca. Ostávajú mu len národniari.

Kauza Váhostav žiadnu búrku v preferenciách politických strán nevyvolala. Vládny Smer-SD si po poklese v aprílovom prieskume pripísal dokonca mierny rast. Strana Roberta Fica by voľby jednoznačne vyhrala so ziskom 35,3 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA.

"Dopad kauzy Váhostav na preferencie Smeru je minimálny, aj dvojpercentný rozdiel pri takejto veľkej strane môže byť len štatistickou chybou," zhodnotil pre HNonline šéf Polisu Ján Baránek.


Predseda SNS Andrej Danko a premiér Robert Fico. Snímka: TASR/Pavel Neubauer

Za Smerom skončila na druhej priečke s výrazným odstupom strana Sieť. V tesnom závese sa umiestnil opozičný Most-Híd, KDH, SNS a OĽaNO.

Národniari dosiahli najlepší výsledok za posledné roky (8 percent). "Strane sa vracajú najmä voliči, ktorým prekážala osoba Jána Slotu. Chcú voliť národnú, ale nie vulgárnu stranu," doplnil Baránek.

Potrebnú päťpercentnú hranicu na účasť v parlamente by ešte prekročila Strana maďarskej komunity. Naopak pred bránami národnej rady by ostala Sulíkova SaS či Lipšicova NOVA.

Smer by v parlamente zastupovalo 63 poslancov, čo je o 20 menej, ako má strana v súčasnosti. Na pokračovanie vo vládnutí by tak najsilnejší politický subjekt musel hľadať koaličného spojenca. Vládu by Smer dokázal vytvoriť so Sieťou, Mostom-Híd, KDH aj Obyčajnými ľuďmi. Všetky spomínané subjekty však už Ficovi odkazujú, že s nimi po voľbách rátať nemusí. Smeru tak ostáva len SNS, s ktorou by mal tesnú väčšinu.

v národnej rade 63 poslancov, Sieť 19, Most-Híd 15, rovnako ako aj KDH. Poslanci SNS a hnutia OĽaNO by obsadili 14 kresiel, SMK by v zákonodarnom zbore mala 10 poslancov.