07.12.2014, 00:00

Česi sa od nás majú čo učiť. V nákupoch CT-čiek

Nákupy v zdravotníctve u nás a v Česku vyzerajú dosť rozdielne. Kým na Slovensku drvivá väčšina nákupov CT prístrojov ide cez sprostredkovateľa, u nášho suseda sa približne v dvoch tretinách nakupujú nemocnice priamo od dodávateľa. Poukázala na to Transparency International Slovensko na svojom Facebooku.

Zaujímavý je aj pohľad na to, koľko firiem sa súťaží na nákup tohoto zariadenia zúčastnilo. U nás je to znova viac ako polovica prípadov, kedy vyhrala jediná ponuka. V Česku sa je o takéto obchody podstatne väčší záujem, keď jednofirmových súťaží je menej ako desať percent.

Transparency sa pozrela na nákupy CT-čiek za posledných osem rokov. Za toto obdobie bola priemerná cena prístroja v Česku menej ako 900-tisíc eur. U nás je to suma o viac ako dvestotisíc eur vyššia. Ako vysvetľuje mimovládka na sociálnej sieti, sčasti sme nakupovali drahšie to isté a sčasti naše nemocnice investovali do vyššej kvality. Ako však vysvetľuje neziskovka, zaujímavý je práve spôsob obstarávania týchto zariadení.


Zdroj: Facebook Transparency International Slovensko