05.08.2015, 00:00

Fico má svoje záplaty na zdravie a malé deti

Niektoré opatrenia podľa analytikov nepredstavujú komplexné riešenia

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vymenil červenú fixku za zelenú, aby spustil štart druhého sociálneho balíčka. Pätnásť opatrení za 300 miliónov eur plánuje vláda schváliť maximálne do novembra tohto roku. V decembri ich totiž čaká už balíček číslo tri. Všetky má financovať lepší výber daní, ktorý Fico za roky 2014 až 2016 odhaduje na 1,6 miliardy eur. Prvé z nich už bude mať vláda na stole koncom augusta. Ide o zníženie DPH pre vybrané základné potraviny. „Práve finišujeme, zoznam precizujeme o konkrétne položky,“ povedal premiér s tým, že v ňom nájdeme hlavne čerstvé mäso, mlieko, chlieb či čerstvé ryby dochované na Slovensku. Vláda si od toho sľubuje vzpruhu pre domácich výrobcov. Presné kontúry má i zákon o pomoci najviac zaostalým regiónom. Fico plánuje veľké stretnutie s primátormi, starostami, úradníkmi a podnikateľmi z týchto okresov. Okamžité stimuly v hodnote 100-tisíc eur dostanú Rožňava, Kežmarok, Poltár a Veľký Krtíš. Druhý balíček zahŕňa aj príspevky na školské pobyty, zvyšovať sa budú materská, príspevok na dieťa i minimálna mzda. Analytici však tvrdia, že viaceré vládne opatrenia sú skôr kozmetické úpravy než komplexné riešenia problémov. Tu sú príklady.

Nemocnice by potrebovali šesťnásobok

Fico plánuje z druhého balíčka obnoviť spoločné priestory nemocníc. Ide o sumu 30 miliónov eur, ktorú má aktuálne na rekonštrukcie minister zdravotníctva Vladimír Čislák. „Sú to predovšetkým urgentné príjmy na zlepšenie kultúrneho prostredia nemocníc,“ uviedol premiér. Tridsať miliónov je však podľa odborníkov len malá záplata pre podvyživené inštitúcie. Podľa analýzy Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku sú nemocnice podkapitalizované a každoročne v strate. Až jedna štvrtina z nich potrebuje každé tri roky pomocnú ruku od štátu na odbremenenie časti dlhu. „Ak pôjde o tridsať miliónov, ide naozaj len o kvap

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články