11.03.2015, 19:16

Uznajte Kosovo, vyzvala nás Európska únia

Z 28-člennej únie sa uznaniu nezávislosti bývalej srbskej provincie bránia Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.

Európsky parlament (EP) dnes prijal správu o pokroku Čiernej Hory, Kosova, Macedónska a Srbska za rok 2014. Europoslanci v prijatom uznesení znovu vyzvali päť členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska, aby uznali nezávislosť Kosova.

Z 28-člennej únie sa uznaniu nezávislosti bývalej srbskej provincie bránia Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.

"Opäť sme vyzvali päť vzdorujúcich členských štátov Európskej únie, aby uznali štátnosť Kosova," povedala rakúska europoslankyňa Ulrike Lunaceková z frakcie Zelených, ktorá je parlamentnou spravodajkyňou pre túto záležitosť.

Poslankyňa spresnila, že prijatie správy o Kosove veľkou väčšinou poslancov poukazuje na silnú podporu pre európsku budúcnosť Kosova.

"Európska únia by mala urýchliť proces liberalizácie vízového režimu pre Kosovo a vláda v Prištine musí prijať konkrétne kroky na zabezpečenie budúcnosti pre svojich občanov v prosperujúcej krajine," konštatovala Lunaceková v správe pre médiá.

Podľa jej slov ukončenie politickej blokády, ktorá trvala šesť mesiacov, zvýraznilo naliehavú potrebu pokračovať v nastolenej európskej ceste Kosova prijímaním dohodnutých reforiem.

Podľa dokumentu schváleného v europarlamente musia byť hlavnými prioritami novej kosovskej vlády budovanie právneho štátu, nezávislosti súdnictva a prijímanie účinných opatrení na boj s korupciou. Poslanci sa zhodli v názore, že Rada Európskej únie by mala čo najskôr prijať rozhodnutie o podpísaní asociačnej a stabilizačnej dohody s Kosovom, ktorá bude silným impulzom pre realizáciu reforiem.

 

 

Súvisiace články