10.12.2012, 00:00

Smer-SD núka županov s dlhmi

Hoci dlhy Vyšších územných celkov neprestajne rastú, Smeru-SD to nebráni opäť podporiť súčasných županov.

Rozpočty územných celkov boli v končiacom sa volebnom období súčasného vedenia samosprávnych krajov takmer bez výnimky deficitné. Smer-SD napriek tomu podržal všetkých svojich doterajších županov a podporí ich v budúcoročných voľbách. Mená v sobotu formálne potvrdili na sneme vládnej strany.

Medzi rekordérmi je Maňka
Len medzi rokmi 2009 a 2011 stúplo zadlženie Košického kraja pod vedením Zdenka Trebuľu o 12 eur na 93 eur na každého obyvateľa. Rovnaký dlh má aj Banskobystrický kraj, kde šéfuje europoslanec Vladimír Maňka. Dlh tam v rovnakom období poskočil až o 21 eur na hlavu.

Maňka vraví, že stav je už stabilizovaný a za dlhy viní predchádzajúce vedenie pod Milanom Murgašom, ktorého tiež z pozície vládnej strany nominoval Smer-SD. Dlh podľa neho vzrástol len preto, že do účtovníctva sa dostali 26-miliónové záväzky za dlhy nemocniciam.

„Keď som prišiel, mal som po troch mesiacoch chuť odísť,“ povedal HN Maňka, ktorý sa pochválil, že len pred niekoľkými dňami sa kraju podarilo vyhrať súd, vďaka čomu ušetria 15 miliónov eur. „Chodím do práce vlastným autom na vlastnú naftu, nemám ani služobný telefón,“ dodal europoslanec a župan v jednej osobe.

Územné celky pravidelne zostavujú vyrovnané rozpočty, tie však napokon končia v mínuse. Aj na budúci rok pripravilo šesť z ôsmich žúp plusové rozpočty, hoci v tomto aj minulých rokoch skončili takmer bez výnimky v mínuse.

Najviac je zadlžený Trnavský kraj pod vedením Tibora Mikuša. Ak by sa chcela župa zbaviť dlhov, každý občan by musel prispieť 156 eurami. Ľavičiari aj preto Mikuša na rozdiel od roku 2009 nepodporia. „Nedokáže efektívne využívať potenciál kraja a Trnavský kraj je zo všetkých najzadlženejší,“ vraví podpredsedníčka parlamentu za Smer-SD Renáta Zmajkovičová. Meno nového kandidáta zatiaľ nie je známe, podobne ako v Bratislavskom kraji. Premiér Robert Fico vraví, že na obe už má ľudí, z taktických dôvodov ich však zatiaľ nechcú predstaviť. Podľa neoficiálnych informácií bude v Trnave kandidovať nestraník, bývalý krajský policajný riaditeľ Bystrík Stanko.

Silný Frešo
V Bratislave bude podľa informácií HN meno závisieť aj od toho, či sa do súboja opäť postaví šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo. V Smere-SD ho totiž v pravicovo založenej Bratislave vnímajú ako mimoriadne silného kandidáta, ktorého bude veľmi ťažké poraziť. Frešo je pripravený kandidovať, ak sa mu podarí získať podporu širokej pravicovej koalície. V strane sa ako o kandidátkach hovorí o europoslankyni Monike Beňovej aj karloveskej starostke Ivete Hanulíkovej.

Hoci v roku 2009 vyhrala opozícia len v Bratislave a Smer-SD podporoval v Trnave Mikuša a v Trenčíne Pavla Sedláčka, dnes sa k nim Fico nehlási. „Vytvorila sa atmosféra, že sedem županov sú nominanti Smeru-SD. Reálne mal Smer-SD vlastných županov v piatich krajoch,“ vravel premiér na sneme. Za strategický cieľ si kladie obhájiť počet poslancov a predsedov VÚC.