22.08.2012, 00:00

Právnici: Mella nevydajú

Problémom je, že s Belize nemáme zmluvu o vydávaní osôb.

Karol Mello, Snímka: sanpedrosun.com
Zdroj: sanpedrosun.com
Právnici nedávajú veľké šance tomu, že slovenské orgány dostanú Karola Mella z Belize späť na Slovensko. Ten je odvčera na slobode po tom, ako ho belizejské úrady zbavili obvinení z porušenia imigračných zákonov. „Domnievam sa, že vzhľadom na to, že bol prepustený, na naše územie nebude vydaný. Naša diplomacia síce kroky urobiť môže, ale nemyslím si, že budú úspešné,“ hovorí dekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela Stanislav Mráz.

Chýba zmluva
Problémom je, že Slovensko nemá s Belize bilaterálnu zmluvu o vydávaní osôb. Ministerstvo spravodlivosti preto žiada o vydanie Mella len na základe takzvanej zásady reciprocity, teda vzájomnosti. Tá zabezpečuje, že krajiny si navzájom môžu vydávať občanov aj bez zmluvy.

Právnici však upozorňujú, že v tomto prípade ide len o nepísané pravidlo. „Belizejská strana tak nemusí našu žiadosť rešpektovať. Je len na jej zvážení, či to urobí alebo nie. Z našej strany to nie je vymožiteľné,“ vysvetľuje právnik Roman Maťašovský.

„Keďže medzi nami a Belize k žiadnemu takémuto vydaniu osoby ešte doteraz neprišlo, zásada vzájomnosti je len chimérou,“ myslí si Mráz.
Podľa Maťašovského by situáciu s vydaním mohlo uľahčiť, ak by Slovensko s Belize teraz uzatvorilo zmluvu o vydávaní osôb. Podľa hovorkyne ministerstva spravodlivosti Jany Zlatohlávkovej však rezort toto nezvažuje. Tvrdí, že všetko bude závisieť od stredoamerického štátu. „Na ťahu je belizejská strana, my čakáme na jej odpoveď, podľa ktorej budeme zvažovať ďalší postup,“ odkázala Zlatohlávková s tým, že ministerstvo je pripravené poskytnúť belizejským orgánom maximálnu súčinnosť.

Kontakty s Britániou
Mráz si myslí, že pri snahe o vydanie Mella by sme mali využiť naše kontakty s Veľkou Britániou, ktorá by mohla na Belize zatlačiť. „Inak zrejme nedokážeme urobiť nič. Mello sa zasa jednoducho stratí.“

Belize zatiaľ na žiadosť o vydanie neodpovedalo. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) sa Mello priznáva k činom tým, že sa odmieta vrátiť na Slovensko.

,,Ak verí v svoju nevinu, má šancu sa postaviť. Tým, že sa nechce, tak sa z pohľadu mnohých nás priznáva k tomu, čo urobil,“ vyhlásil minister.
Mella spolu s bratom Ivanom považovali za šéfa hornonitrianskeho podsvetia. Spolupracovali aj s banskobystrickým bossom Mikulášom Černákom, ktorý si momentálne odpykáva doživotný trest.

Na Slovensku Mello čelí obvineniam z viacerých mafiánskych vrážd. V roku 2006 bol obvinený z organizovania vraždy expolicajta Juraja Gálu v Moste pri Bratislave. V decembri roku 2004 najatí vrahovia omylom zabili Gálovu družku a jeho len desaťročného syna. Obvinený je aj z vraždy bývalého bossa bratislavskej skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho.