23.05.2012, 00:00

Haščák neuspel na súde. Gorilu možno šíriť ďalej

Zistenie HN. Krajský súd rozhodol, že údajný dokument SIS môže zostať na weboch.

Spis Gorila, ktorý opisuje korupčné praktiky v slovenskom biznise a politike, z internetu nezmizne. Krajský súd v týchto dňoch podľa zistenia HN odmietol návrh na predbežné opatrenie, ktorým chcel spoločník Penty Jaroslav Haščák prinútiť providerov 13 slovenských portálov, aby z nich odstránili údajný dokument SIS. Haščák je jednou z hlavných postáv kauzy Gorila.

Haščákov návrh sa týkal najmä webhostingovej spoločnosti Websupport. Podľa informácií Hospodárskych novín ho súd zamietol s odôvodnením, že hoci pravdivosť tvrdení v Gorile nikto nepreukázal, nemožno verejnosti brániť, aby ich podrobila kritike. V demokratickej spoločnosti môže byť Gorila podľa súdu predmetom verejnej diskusie.

Penta nekomentuje
Hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak potvrdil, že sudca vo veci rozhodol.

Podrobnosti nechcel uviesť s vysvetlením, že rozhodnutie musia najskôr doručiť účastníkom konania. Websupport ho včera k dispozícii ešte nemal, finančná skupina Penta už áno. „Krajský súd zamietol návrh na nariadenie predbežného opatrenia,“ potvrdil hovorca Penty Martin Danko. Bližšie to odmietol komentovať.

Haščák namietal, že Gorila je nepravdivá a poškodzuje jeho meno. Jeho ujma sa podľa Haščáka zvyšuje šírením Gorily masovo na internetových stránkach. Gorila je údajným prepisom rozhovorov medzi Haščákom a Jirkom Malchárkom, ktorý bol ministrom hospodárstva za ANO v druhej vláde Mikuláša Dzurindu. Zaznamenať ich mala tajná služba, aktéri sa údajne rozprávali o províziách za privatizáciu a prepojení politických strán na vplyvných podnikateľov.

Visí na blogoch
Matej Kvocera z firmy Websupport hovorí, že požiadavka Penty sa ani nedala splniť. „Bolo by absurdné, aby sme ako prevádzkovatelia zostavovali weby iných,“ povedal. Penta ich najskôr požiadala, aby zabezpečili stiahnutie Gorily. Dokument visela v priestore, ktorý Websupport prenajal. „Boli to prevažne blogy ľudí,“ dodal Kvocera. Websupport ich kontaktoval, jeden podľa Kvoceru Gorilu stiahol, zvyšní nie.

Rozhodnú o Nicholsonovi
Začiatkom júna by mal krajský súd rozhodnúť aj o odvolaní novinára Toma Nicholsona, ktorému okresný sudca Branislav Král mu zakázal vydať pripravovanú knihu o kauze Gorila. Materiály Gorila podľa sudcu Krála neoprávnene zasahujú do súkromia Haščáka. Vyhovel tak podobnému návrhu na predbežné opatrenie, aké Haščák žiadal v prípade webov a neuspel. Nicholson pre HN uviedol, že presný termín pojednávania zatiaľ vytýčený nebol.