10.08.2012, 00:00

Minister Maďarič dáva ruky preč od predraženej zmluvy

Digitalizácia. Na väčší archív stačí Národnej knižnici desatina toho čo bratislavskej univerzitnej.

Marek Maďarič. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer
Európske fondy vyhradené na digitalizáciu kultúrneho dedičstva míňa minister kultúry Marek Maďarič otáznym spôsobom. Mamutí centrálny digitálny archív, ktorý buduje Univerzitná knižnica v Bratislave je niekoľko násobne predražený. Tvrdí to odvolaný riaditeľ Slovenskej národnej knižnice v Martine, profesor Dušan Katuščák.

Knižnica v Martine plánuje takisto nákup megaarchívu s kapacitou 34 petabajtov. Jeho cenu má v schválenom projekte vyrátanú na 2,8 milióna eur. Bratislavská UKB minie na archív s kapacitou 25 petabajtov (plus ďalších záložných 25 petabajtov) neporovnateľne viac - až 33 miliónov eur.

Maďarič: nemali ju použiť
„Je to neodôvodnene vysoká suma. Ja som povedal, že nič sa nebude predražovať a žiadne kšefty sa robiť nebudú,“ vraví profesor na margo bratislavského archívu. Pre jeho vybudovanie UKB využila rámcovú zmluvu so spoločnosťou VT Group, ktorú Maďarič uzavrel v roku 2010 tesne pred parlamentnými voľbami.

HN predvčerom upozornili, že rámcová zmluva, po ktorej siahajú i ďalšie kultúrne inštitúcie je predražená. Oslovení IT špecialisti uviedli, že dohodnuté ceny sú minimálne na úrovni cenníkových a neboli vyrokované žiadne zľavy. Rezort tento fakt nevyvracia. Zodpovednosť za využitie kontraktu Maďarič presúva na predchodcu Daniela Krajcera.

„Nepochybne mohol vypovedať rámcovú zmluvu s VT Group a vysúťažiť iného centrálneho dodávateľa, alebo nabádať rezortné inštitúcie, aby si sami vysúťažili dodávateľov digitalizačných technológií,“ argumentuje hovorca rezortu Jozef Bednár. „Inštitúcie však naopak ešte pred voľbami v roku 2012 začali vystavovať objednávky na dodávky technológie s týmto konzorciom.“

Projekt v ohrození
VT group tvrdí, že ceny v rámcovej zmluve prehodnocuje a poskytuje zľavy. Exminister Krajcer vraví, že zmluva je po právnej stránke v poriadku. „Druhá vec je cena, ktorá vyplýva z negociácií pri konkrétnych objednávkach, takže nech sa nevyhovárajú,“ odkazuje Maďaričovi. UKB sa však výraznejšie zľavy získať nepodarilo. HN to potvrdil riaditeľ úseku elektronizácie a integrácie Alojz Androvič.

Digitalizácia kultúrneho dedičstva za celkom 217 miliónov eur môže stroskotať aj nedodržaní termínov. Najväčší projekt Národnej knižnice v Martine podľa Katuščáka stojí päť mesiacov a je ohrozený. „Celkom sa má zdigitalizovať 3,4 milióna objektov a ak Národná knižnica neurobí z toho 2,8 milióna tak celá prioritná os nemôže byť úspešná.“ Ministerstvo tvrdí, že prijíma kroky, aby Slovensko peniaze vyčerpalo.