06.01.2013, 08:16

Pravoslávni veriaci začínajú sláviť Vianoce

Pravoslávni veriaci na Slovensku, ktorí sa riadia podľa juliánskeho kalendára, začínajú dnes sláviť Vianoce. Aj pre nich, tak ako pre iných kresťanov, sú to sviatky radosti, lásky a porozumenia.

Veriaci z Bratislavy a okolia sa schádzajú v Chráme sv. Mikuláša pod Bratislavským hradom, kde sa dnes predpoludním o 10.00 h koná svätá liturgia. "V predvečer sviatku Narodenia Christosa, o 17.00 h sa veriaci zídu na asi trojhodinových bohoslužbách, známych ako Veľké povečerie," povedal pre TASR správca pravoslávnej farnosti v Bratislave Jozef Haverčák. Niektorí veriaci podľa jeho slov večerajú pred, iní po týchto bohoslužbách. Ako ďalej zdôraznil, štedrá večera pravoslávnych pozostáva výlučne z pôstnych jedál ako sú diétna kapustnica bez klobásy a pirohy, jedáva sa tiež fazuľa. Na stole v tento deň nechýba chlieb, med a cesnak.

Pravoslávne Vianoce trvajú od 6. do 9. januára. V pondelok 7. januára veriaci oslávia veľký sviatok - Roždestvo Isusa Christa (Narodenie Ježiša Krista). Slávnostná svätá liturgia v bratislavskom Chráme sv. Mikuláša sa začne o 10.00 h.

Na základe rozdielnych tradícií kresťania rôznych cirkví slávia Vianoce v rozličných termínoch. Katolíci, protestanti a časť pravoslávia slávia Vianoce 24. a 25. decembra podľa gregoriánskeho kalendára.

Juliánskym kalendárom sa okrem pravoslávnych v Čechách a na Slovensku riadia napríklad aj pravoslávne cirkvi v Jeruzaleme, Rusku, na Ukrajine, v Srbsku, Poľsku, Gruzínsku a niektoré staré východné cirkvi.

Gregoriánsky kalendár používajú pravoslávne cirkvi Carihradu, Alexandrie, Rumunska, Bulharska, Grécka a sýrsko-pravoslávna cirkev.