23.09.2011, 00:00

Malé nemocnice chcú vyberať ďalšie poplatky

Malé neštátne nemocnice chcú požiadať ministerstvo zdravotníctva o zavedenie marginálnych poplatkov. V prípade, že by im minister vyhovel, mali by pacienti za jeden deň hospitalizácie v nemocnici zaplatiť 2,5 eura. Ako poukázal Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá združuje desiatky neštátnych nemocníc, náklady za ukončenú hospitalizáciu sú v priemere nemocniciam poisťovňami vyplácané na úrovni 65 až 70 percent reálnych nákladov.

Zavedenie regulačných poplatkov v nemocniciach presadzovala asociácia už na jar. Ministerstvo vtedy takýto krok odmietlo. Asociácia už vtedy poukazovala, že platby od poisťovní nezodpovedajú reálnym nákladom a ubytovanie či strava nesúvisia s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Podľa viceprezidenta asociácie Petra Ottingera sa tak nedostatočná výška platby za hospitalizáciu pripisuje na vrub zadlžovania.
Vyberanie poplatkov a nadštandardné služby v nemocniciach sa naplno rozbehli od začiatku apríla. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) nedávno zverejnil zákonné podmienky, za akých sa poplatky vyberať môžu. Sú však pomerne dosť všeobecné. O hornej hranici pre výšku poplatkov nechal rozhodovať samosprávne kraje.

Malé nemocnice chcú zároveň ministerstvo požiadať o odklad platnosti vzniku urgentných príjmov, ktoré majú vzniknúť do konca roka, o jeden rok. "Nie je jednoznačne zadefinované, ako majú vyzerať a ako sa budú financovať," vysvetlil Petko.