21.01.2010, 09:57

Bajan prenajal lukratívne pozemky za euro ročne

Bývalé vedenie Bratislavského samosprávneho kraja (na snímke bývalý šéf kraja Vladimír Bajan) vlani pred odchodom z funkcií prenajalo za euro ročne lukratívne pozemky pre plánovanú športovú halu v bratislavskej Petržalke.

Vladimír Bajan. Snímka: HN/ Peter Mayer
Zdroj: HN/ Peter Mayer
Napísal to dnes denník Pravda. Pozemky získala do nájmu na sto rokov spoločnosť Danube Arena, v ktorej má podľa denníka okrem kraja kmeňovú akciu aj britská spoločnosť Parnhams Limited. Tá mala byť investorom novej haly. Podľa Pravdy tak kraj stratil nad pozemkami kontrolu.

Pozemky za milióny
Pozemky kraj kúpil v roku 2008 za 287 miliónov korún (9,53 milióna eur), napísal denník. Na ich správu si založil firmu 1. župná, ktorá však parcely posunula ďalej Danube Arene. Vo vedení oboch spoločností podľa Pravdy pôsobí dnes už bývalá vicežupanka Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD). Súčasnú účtovnú hodnotu deväťhektárového pozemku Pravda vyčíslila na takmer 20 miliónov eur. Zmluvu za obe strany podľa denníka podpísal podnikateľ Jozef Fedorkovič, člen predstavenstva oboch spoločností.

"Zahraničný investor si kládol podmienku, aby mal istý vzťah k pozemku, ak na ňom má stavať halu bez finančnej pomoci župy," reagovala Flašíková-Beňová. Tvrdila tiež, že ak sa hala stavať nebude, zmluva zanikne a pozemok sa župe vráti.

Ftáčnik protestuje
Transakciu kritizoval petržalský starosta a stranícky kolega Flašíkovej-Beňovej Milan Ftáčnik, ktorý zároveň pôsobí v dozornej rade 1. župnej. "Nesúhlasím s krokmi, ktoré sa udiali. Nič som o nich nevedel, na schôdzky predstavenstva ma nepozývali," povedal Pravde. Nový župan Pavol Frešo (SDKÚ-DS) podľa denníka zrejme bude chcieť vrátiť obchodné vzťahy do pôvodného stavu.

Výstavbu hokejovej haly v Petržalke presadzoval bývalý župan Vladimír Bajan, ktorý kandidoval s podporou Smeru-SD. Multifunkčná hala na športové, ale aj kultúrne podujatia s kapacitou 12.000 až 15.000 ľudí by mala stáť zhruba 80 miliónov eur.